Солиден резултат имаше Левица која собра над 50.000 гласови а коалицијата на ЛДП и ДОМ дебитираше на избори со близу 25.000 гласови.

Објавил: Перо Милчин | 19 октомври, 2021 17:59

Анализа: Колкава е разликата помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ на првиот круг од локалните избори?

Фото/Текст извор: ©sitel

Нешто помалку од 50.000 гласа е разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во збирот на гласовите добиени за советничките листи во општините низ Македонија. Во 80 единици на локалната самоуправа, ВМРО-ДПМНЕ освои нешто помалку од 285.000 гласа а СДСМ нешто повеќе од 236.000 за прва победа во изборен процес во последните 5 години, по парламентарните избори во 2016та, пишува Сител.

Солиден резултат имаше Левица која собра над 50.000 гласови а коалицијата на ЛДП и ДОМ дебитираше на избори со близу 25.000 гласови.

Во албанскиот политички блок ДУИ го задржа водството со близу 105.000 гласа, или околу 50.000 повеќе од коалицијата на Алијанса и Алтернатива.

Беса освои нешто повеќе од 25.000 гласа а ДПА застана на 8.000.

Споредбата со претходните локални избори доведува до заклучок дека генерално паѓа интересот на граѓаните за гласање што се покажува и со намалената излезност, апсолутна бројка која ДИК не ја соопштува речи си 2 дена по крајот на изборите.

Ако на претходните локални избори СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ освоија над 750.000 гласови, сега двете партии имаат околу 230.000 гласа помалку, што е очекувано имајќи предвид дека изборите во 2017 имаа исклучително висока излезност која за многу малку не надмина 60%, а на овие избори дополнително зајакна Левица а солиден резултат извадија и ЛДП и ДОМ како и многу независни листи.

Споредбата вели дека СДСМ за 4 години локална власт загубил околу 185.000 гласа, додека ВМРО-ДПМНЕ на контото има околу 50.000 гласа помалку. Разликата е евидентна. На изборите во 2017 СДСМ имаше 85.000 гласа повеќе од ВМРО-ДПМНЕ за денеска, владејчката партија да е 50.000 во негатива.

Најголем пораз СДСМ доживеа во Скопје. Ако се пресметаат гласовите на советничките листи само во скопските општини, ВМРО-ДПМНЕ има предност од околу 25.000 гласа. Една третина од нив се направени во Гази Баба каде разликата од близу 7.900 гласа е најголема разлика на ниво на Македонија.

На овие избори има близу 45.000 невжечки ливчиња, безмалку 7.000 повеќе од изборите пред 4 години.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Така што, јас верувам дека ние до 2030 година можеме да бидеме членка на ЕУ, доколку ги донесеме одлуките коишто се очекуваат од нас. За тоа веќе постои поддршка и отворен прозорец од страна на ЕУ, рече Ковачевски.

Ковачевски мисли дека до 2023 Македонија ќе влезе во ЕУ

Можноста за поголем пристап на кандидатите за членство до европските фондови ја најави...

Гостиварскиот обвинител Ислам Абази кој е избран за нов шеф на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција е непознат за пошироката јавност. Од него тешко се наоѓа фотографија, а нема ниту биографија. Обвинителите немаа прилика од него да чујат ниту детали за тоа како планира да раководи со едно од најважните обвинителства во државата, кое треба да се справи со организираниот криминал и корупција.

Добивај вести на вибер
dobivaj vesti na viber
Според информации од „А1он“ кои ги добивме од неколку обвинители со право на глас, тој немал испратено ниту програма до нив. Во фелата важи за почитуван колега и обвинител. Има учествувано во изработка на низа закони.

За него постоеја шпекулации дека е кандидат на ДУИ. Тој никогаш не се огласи со став. Потекнува од Зајас, селото од каде е и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Новиот шеф, Абази, пријавил и дека неговото семејство поседува куќа во Зајас, исто како и Ахмети.Според анкетниот лист поднесен во Државната комисија за спречување корупција, тој нема ниту куќа, ниту стан, ниту автомобил. Поседува само долгови и мотор. Од недвижнини, на име на неговите родители, има запишано стан во Кичево и куќата во селото на Ахмети. На свое име, има голф 4, кој го стекнал со купопродажба, вреден скоро пет илјади евра. Абази има и кредит oд четири илјади евра, кој го подигнал во 2009 година. Засега не е познато кога последен пат го ажурирал неговиот анкетен лист и дали има промени.

„А1он“ и вечерва се обиде да исконтактира со сега избраниот шеф, Ислам Абази. Го прашавме колку вистина има во тоа дека е кадар на ДУИ, дали се познава со Ахмети и дали остварувал средби, но и каде може да се види неговата програма доколку истата постои. Тој посочи дека изјава ќе даде утре, кога ќе допатува во Скопје.

„Во текот на утрешниот ден ќе дојдам во Скопје и ќе се договориме за изјава преку прес-службата на ЈОРСМ“, вели Абази за „А1он“, неодговарајќи на ниту едно прашање.

Инаку, Ислам Абази беше избран со 66 гласови, преку гласање на сите обвинители во Македонија. На второ место, со 64 гласови или два гласа помалку, заврши скопскиот обвинител Ермон Незири. Досегашната шефица Вилма Русковска доби петнаесетина гласови, а нејзината колшека Деса Пауновска имаше едноцифрен број на поддршка.

Кој е Ислам Абази, новиот шеф на Организиран криминал и корупција

Гостиварскиот обвинител Ислам Абази кој е избран за нов шеф на Обвинителството за...