Имено тој во аудио снимката која КУРИР вчера ја пренесе во целост Заев уште во 2014 година подготвувал продажба на името, а во еден момент тој за името на државата Македонија зборува „Ебаму името, еба му“.

Објавил: Весна Петровска | 16 јануари, 2020 16:44

Аналитичарите по скандалозната изјава на Заев: Тој нема чувство за најсвоето, најсветлото и најсветото – името Република Македонија

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Јавноста втор ден е згрозена од скандалозната изјава на Зоран Заев со која само се потврди „идејата“ на Заев за промена и продажба на името уште од 2014 година.

Имено тој во аудио снимката која КУРИР вчера ја пренесе во целост Заев уште во 2014 година подготвувал продажба на името, а во еден момент тој за името на државата Македонија зборува „Ебаму името, еба му“.

„Еба му, името, еба му“, вели Зоран Заев во далечната 2014-та година во продолжението на снимката „Евро за Вицето“, што на Јутуб ја објави Зоран Божиновски. Верувале или не, но уште тогаш Заев ко Баба Ванѓа го знае целото сценарио кое следува во Македонија, улогата на Меѓународна, Грција, името.

Во Аудиото Зоран Заев на Иво Николов Сичавалиев му ја раскажува идната политичка проекција, поточно што тој како иден премиер ќе му донесе благодет нему и на сите струмички бизнисмени и колку тоа е добро за Струмица која само еднаш во 100 години има шанса да има таков премиер како ЗАЕВ, премиер кој ќе остави белег!

Политичкиот аналитичар Сотир Костов во изјава за КУРИР денеска вели дека фамозната снимка насловена „Евро за Вицето“ е загрижувачки скандалозна.

-Полна е со манипулации, лаги и измами од страна на еден градоначалник и претседател на СДСМ – иден Премиер на Владата на Република Македонија. Тоа ти е Зоран Заев од глава до пети. Самата снимка и изјавата на Заев во неа се непобитен доказ за крининално и неморално однесување на една личност алчна за пари, со голема воља за моќ и желба да се освои власта, без да се бираат сретства – по секоја цена. Ако внимателно се слуша, ќе се забележи дека тој од позиција на градоначалник, манипулира со администрацијата, врши притисок врз судството, ги лажи граѓаните. А богами и “видовит“ политичар е. Предвреме се гледа како премиер и не губи време да манипулира со сите околу него. Многу слојна личност, без карактер и образ. Од една страна тој е 4 во 1 – бизнисмен, градоначалник, лидер на партија и премиер, што можеби и не е некој голем проблем. Но, очигледно е дека му е голем товар, кој муврши притисок и му создава стресни состојби во кој се губи и прави политички пиздарии, морални лупинзи и кривично-правни дејствија. Поради нив истовремено е и 5 во 1 – манипулатор, лажго, измамник, криминалец и неморален политичар и општественик. Македонскиот доктор Џекил и господин Хајд. Не/признат политичар, кој ја поминал границата на дозволеното и станал не/обичен(амнестиран) криминалец, вели Костов.

Повеќе прочитајте ТУКА 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Таа смета дека Мицкоски треба да замине од лидерската позиција на легален начин, односно да даде оставка и членството да си го избере лидерот.

Исмајлоска: Ако Мицкоски е толку сигурен во поддршката, ајде нека гласа цело членство

Поранешната пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, која беше исклучена...

Протестот почна во 18.30 часот пред Министерството за правда, а продолжи преку мостот „Гоце Делчев“ се до зградата на Министерството за надворешни работи!

Мицкоски: Македонија освен мафија има народ кој си ја сака државата- овој народ го сака Делчев бидејќи е симболот на Македонија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на денешниот протест се појави со црвена маичка со ликот на нашиот...

Започнуваме од денеска, но во деновите коишто следат ќе видите и други примери и други случаи на окрупнување на разни структури во рамките на опозицискиот блок.

ИНТЕГРА преминува во ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска одржа прес-конференција пред партиското...

Зад името на сегашниот генерален секретар во минативе три години се појавија голем број скандали. Најгласно во јавноста одекна аудио бомбата, каде се слушаше како Рашковски договара тендер за набавка на радарска опрема во М-НАВ.

Алфа неофицијално дознава: Рашковски заминува, Манчевски нов ген- сек на Владата

Дамјан Манчевски нов генерален секретар на Владата, неофицијално дознава Алфа телевизија....