МВР потврди, сопственикот на „Дурмо турс“ сам себе си прави технички преглед, Дурмиш Белули е сопственик и на станицата за технички преглед на возила „АМЗ – Гостивар“.

Објавил: Рејхан Бајрами | 16 февруари, 2019 0:21

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од пат, лани го извлекувале на Косово?

Фото/Текст извор: ©Дреницапрес / макфакс

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од патот. Косовските медиуми лани известиле за автобус  на оваа компанија излизган на пат кон Приштина. Автобусот два дена стоел покрај автопатот пренесува денес МакФакс 

Косовскиот портал „Дреница прес“ лани на деветти март известил дека со полиција и кранови се извлекува автобус на оваа компанија.

Тогаш косовскиот медиум пишувал: „Иако инцидентот се случи вчера, полицијата денес се обидува да го извлече автобусот. ’Дурмо турс’ сообраќа секојдневно од Скопје до Приштина и обратно. Не е познато дали имало повредени патници“, јавил пред речиси една година овој косовски медиум.

Дали би се возеле со автобуси чија фирма сама си врши технички преглед?

Министерството за транспорт и врски денес информираше дека „Дурмо турс“ има 18 линии за меѓународен превоз и 36 сертифицирани возачи, покрај меѓуопштинската линија Скопје – Гостивар на која се случи несреќата во која загинаа 14 лица.

„Дурмо турс“, според Министерството за транспорт за меѓународниот и за меѓуопштинскиот превоз, има вкупно 40 автобуси.

Дурмиш Белули, сопственикот на компанијата „ДУРМО- турс“ во изјава за Телевизија 24 потврдува дека техничкиот преглед  на автобусот на Дурмо турс е направен во неговата станица за технички преглед, со нагласок дека техничката проверка и потврда гарантира техничка исправност на возилата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Инциденти

„При обид за кражба во текот на денешниот ден во 12:58 часот на железничката станица во Трубарево се случил несреќен случај. Лице на возраст од 20 до 25 години се здобило со тешки телесни повреди и со возило на итна помош е пренесено во болница“, информираат од Македонски железници – Инфраструктура.

Момче настрада од струен удар при обид за кражба, МЗ сооптши, пациентот ќе биде испратен на лекување во странство

Тешка повереда при кражба на струја кај Трубарево. Како што информираат од МВР, машко...

Сабри Азири на својот Фејсбук профил ја раскажа драмата која ја доживеал за време на летот Истанбул-Скопје.

СВЕДОШТВО: Хорор во авион на „Туркиш Ерлајнс”: За малку ќе се срушевме над Скопје

Потресно сведоштво на патник на компанијата Туркиш Ерлајнс. Сабри Азири на својот...

Децата телефонски побарале помош од најблиските, но тие не успеале да им помогнат и на помош се повикани припадниците на противпожарната бригада на град Скопје.

Драма во Ново Лисиче: Пожарникари спасувале пет дечиња од лифт

Вистинска драма се одвивала вчера во скопсата населба Ново Лисиче, пет дечиња биле...