На годишната летна прес-конференција во Берлин, германска канцеларка Ангела Меркел изјави дека има разбирање за прашањата во врска со нејзиното здравје и на нив веќе дала одговор.

Објавил: Рејхан Бајрами | 20 јули, 2019 7:23

АНГЕЛА МЕРКЕЛ НАЈАВИ КРАЈ НА ПОЛИТИЧКАТА КАРИЕРА!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Германската канцеларка Ангела Меркел во последно време ја загрижи светската јавност, поради проблемот со нејзиното здравје.

На годишната летна прес-конференција во Берлин, германска канцеларка Ангела Меркел изјави дека има разбирање за прашањата во врска со нејзиното здравје и на нив веќе дала одговор.

„Важно е што сум свесна за одговорноста како претседател на владата, би додала само дека одамна ме познавате, и јас сум во состојба да ја извршувам мојата функција“, истакна Меркел. Канцеларката, која оваа недела наполни 65 години, додаде дека кај неа постои и личен интерес за нејзиното здравје.

Познато е, во 2021 година ќе завршам со мојата политичка работа, но се надевам дека животот ќе продолжи натаму и тоа во добро здравје“, рече Меркел.

Во неколку наврати Меркел се тресеше и со тоа ја загрижи светската јавност. Првото тресење се сведе на дехидрација, но вториот напад се случи една недела подоцна, кон крајот на јуни, неколку часа пред Меркел да замине на самитот Г20 во Јапонија.

Овие случувања беа причина таа да се најде во центарот на вниманието на медиумите, а многумина се прашуваа за што станува збор и какви здравствени проблеми се во прашање. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Орбитите на сите планети и многу други тела во нашиот Сончев Систем се под влијание на гравитацијата на Сонцето и се резултат од постојаното вртење кон него.

Знаете ли што би се случило ако сонцето исчезне на една секунда?

Доколку мислите на видливоста, би имале секунда на темнина. Тоа е сè. Од друга страна,...

Од уапсените 9 лица, двајцата се сопственици на два хотели во Драч, каде настрадаа четири лица, а третото лице е менаџер.

После земјотресот започна серија апсења во Албанија: 17 лица обвинети за смртта на 51 лице во потресите

Албанското обвинителство издаде 17 налози за апсење по обвиненијата за убиство и злоупотреба...

Како на пример, Путин навел неодамна во резулуцијата на Европскиот парламент, која како што ја оцени, ставена е на исто ниво на нацистичките агресори и Советскиот сојуз, пренесуваат Итар Тас.

ПУТИН ВЕЛИ ДЕКА МЕЃУНАРОДНИТЕ ИСНТИТУЦИИ ФАЛСИФИКУВААТ ИСТОРИЈА: ЕП ги стави на исто ниво нацистите и СССР

Рускиот претседател Владимир Путин изјавил вчера дека обидите за искривување на историската...