– Сите факултети кои ми доделија почесни докторати можат да очекуваат повик од мене кога повеќе нема да бидам канцеларка – изјави Мекел во училиште за менаџмент во Лајпциг, пренесува Ројтерс.

Објавил: Перо Милчин | 1 септември, 2019 10:02

Ангела Меркел откри што ќе работи по завршувањето на мандатот!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Германската канцеларка, Ангела Меркел, вчера попладне најави дека би можела да и се врати на својата академска кариера по истекувањето на актуелниот мандат во 2021 година.

– Сите факултети кои ми доделија почесни докторати можат да очекуваат повик од мене кога повеќе нема да бидам канцеларка – изјави Ангела Меркел во училиште за менаџмент во Лајпциг, пренесува Ројтерс.

На студентите Ангела Меркел им порачала следниот пат кога ќе влезе во образовна установа ќе се задржи подолго, Германската канцеларка Ангела Меркел во последно време ја загрижи светската јавност, поради проблемот со нејзиното здравје.

На годишната летна прес-конференција во Берлин, германска канцеларка Ангела Меркел изјави дека има разбирање за прашањата во врска со нејзиното здравје и на нив веќе дала одговор.

„Важно е што сум свесна за одговорноста како претседател на владата, би додала само дека одамна ме познавате, и јас сум во состојба да ја извршувам мојата функција“, истакна Меркел. Канцеларката, која оваа недела наполни 65 години, додаде дека кај неа постои и личен интерес за нејзиното здравје.

Познато е, во 2021 година ќе завршам со мојата политичка работа, но се надевам дека животот ќе продолжи натаму и тоа во добро здравје“, рече Меркел.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тогаш тој изјавил  дека не изгубил пациентка во 43 години колку што вршел абортуси.

Полицијата влезе во домот на лекар по неговата смрт: Сопственикот на клиника за абортуси чувал нешто ужасно

Американската полиција остана во шок откако направи претрес во дом на лекар по неговата...

Во таа аудио снимка порачува лидерот на Исламската држава и предупредува дека се во тек нови операции на неговата организација.

ИСЛАМСКАТА ДРЖАВА НАГОЛЕМО СЕ СПРЕМА ЗА НОВИ НАПАДИ: Првиот човек на Исламистите со ШОК порака ги откри следниве МЕТИ

Медиумската мрежа на Исламската држава емитуваше денеска ауди порака за која се тврди...

Меѓу жртвите има жени и деца, пренесува „Раша“, додавајќи дека бомбата била прикачена на полициски автомобилот што се наоѓал во близина на митингот.

АТЕНТАТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА АВГАНИСТАН? 24 мртви при експлозија за време на говорот на Гани

Најмалку 24 лица загинаа, а десетици се повредени кога експлодира бомба во близина на...

Инаку, Горјачев ова го прави секоја година на Денот на трезноста според Руската православна црква, почнувајќи од 2006-та. Сепак, изминативе години користел „поблаги методи“, како надлетување на градот со икона на Пресвета Богородица од 19. век, за која се верува дека лечи од алкoxoлизам и други зaвиcнocти.

ВАКА СЕ ЧУВА НАРОДОТ ОД ПОРОЦИ: Руски свештеник попрска град со света вода – од авион

Вакво нешто има само во Русија – во градот Твер руски свештеник го попрскаа градот...