Заклучно до 23 јуни веќе 60.000 картички беа во оптек и веќе се плаќа со платежните картички во маркетите, во продавниците, во угостителските објекти. Значи околу 11 милиони евра веќе беа на сметките на граѓаните до 23 јуни.

Објавил: Стојче Бушин | 28 јуни, 2020 19:58

Ангеловска: Вкупниот износ од 28 милиони евра е легнат на сметките на банките

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Министерката за финансии Нина Ангеловска во гостувањето во емисијата „Бизнис поенти“ на Тв Алфа, рече дека вкупниот износ од 28 милиони евра е легнат на сметките на банките. Банките секојдневно ги издаваат интензивно домашните платежни картички на граѓаните.

Заклучно до 23 јуни веќе 60.000 картички беа во оптек и веќе се плаќа со платежните картички во маркетите, во продавниците, во угостителските објекти. Значи околу 11 милиони евра веќе беа на сметките на граѓаните до 23 јуни, рече министерката!

Значи околу 11 милиони евра веќе беа на сметките на граѓаните до 23 јуни. Ние секојдневно ја следиме реализацијата на мерките, како картичките се издаваат и дистрибуираат до граѓаните, но ја следиме ситуацијата и за одредени приговори кои граѓани ги имаат поднесено, затоа што сметаат дека спаѓаат и ги исполнуваат критериумите, но не се нашле на листата, рече Ангеловска.

Министерката за финансии посочи дека тим од Генералниот секретаријат и другите надлежни институции ги разгледуваат приговорите и оти сите кои дале приговор и ги исполнуваат условите, а не се на иницијалната листа, ќе добијат домашна платежна картичка.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Економија

Тој посочи дека првата мерка е поддршка за исплата на плати која продолжува да важи и за последниот квартал од годината, односно за месеците октомври, ноември и декември.

Усвоен четвртиот пакет антикризни мерки: Тежи 470 милиони евра!

Владата денеска го усвои четвртиот пакет антикризни мерки, кои на пресконференција...

Развојната банка пласираше и кредитна линија КОВИД-2 во износ од 8 милиони евра, кои се одобрени за 639 домашни компании во кои работат 11.325 лица.

Владата го подготвува четвртиот пакет антикризни мерки за граѓаните и компаниите, досега, со бескаматни кредити се помогнати 1300 фирми со речиси 17.000 вработени

Владата предводена од СДСМ, во првите недели од избувнувањето на пандемијата со коронавирусот,...

Ова е најголемо намалување од почетокот на статистиката од 1995-та година. Во првиот квартал, БДП-то во еврозоната падна за 3,7%, додека оној на ЕУ падна за 3,3%.

БДП-то на ЕУ и евро-зоната со најголем пад од 1995-та во периодот од април до јуни

Бруто домашниот производ (БДП) на еврозоната се намали за 11,8% во вториот квартал во...