Деветмина жители на Кочани вчера побараа помош оти вдишале чад од пожарот. Министерството за здравство соопшти дека се чувствуваат добро и сите се пуштени на домашно лекување.

Објавил: Владо Марин | 3 август, 2021 13:11

Ангелов: Не размислувам за оставка, јас треба да бидам награден оти го спасив Кочани

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов не размислува да поднесе оставка по вчерашниот пожар кој пеплоса делови од Кочани и шумата над градот. Жителите на Кочани со часови панично бараа помош додека се обидуваа со кофи да го изгаснат огнот кој се прошири до куќите, а неколку и беа зафатени. Сега бараат оставка од Ангелов.

„Јас мислам дека треба да бидам награден, а не да поднесам оставка. Успеав да го спасам Кочани“, изјави директорот Ангелов за „А1он“ во пресрет на прес – конференцијата на која најави дека ќе ги соопшти сите детали околу пожарот во Кочани и справувањето со него.

Утрово кочанчани ги сумираат штетите од пожарот. Има изгорени куќи, изгорени автомобили кои биле паркирани на улиците од каде се ширел пожарот, голем дел од шумата, а веќе се споделуваат  фотографии од изгорени животни во шумата над градот.

Деветмина жители на Кочани вчера побараа помош оти вдишале чад од пожарот. Министерството за здравство соопшти дека се чувствуваат добро и сите се пуштени на домашно лекување.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

Според Димовски, ВМРО-ДПМНЕ ќе издвои значителна победа во Град Скопје и скопските општини, додавајќи дека се виде капацитетот на власта во однос на реализација на проекти, афери, скандали и лоша економска политика.

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ќе издвои значителна победа во Град Скопје и скопските општини

Во вчерашното гостување во Тема на денот во Централниот дневник на Сител поранешниот...

Откри и дека ја има најголемата поддршка од својата девојка, новинарката Марина Дојчиновска, со која подолго време е во љубовна врска. Алачки беше во брак со пејачката Адријана, со која имаат две деца

Алачки постана политичар: Од хармоникаш до желба за градоначалник на Берово

Познатиот хармоникаш Горан Алачки ја прифати кандидатурата за градоначалник на Берово...

„Рашковски влијаел на истрага, сведоци, а нема потреба да бега зошто се чувствува сигурен со Заев“, вели Николоски.

Николоски: Оставки во оваа влада ќе нема тие се мафија, ама ќе паднат по изборите

Ќе бев изненаден да си заминеше од функцијата, навистина, Венко Филипче, тој стана моторџија...

Симовски вели дека никаков политички субјект не вршел притисок врз нив како да се спроведе пописот.

СИМОВСКИ ЗА ТВ 24: НИКАКОВ ПОЛИТИЧКИ СУБЈЕКТ НЕ ВРШЕШЕ ПРИТИСОК ВРЗ НАС КАКО ДА СЕ СПРОВЕДЕ ПОПИСОТ

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во емисијата 24 анализа...