„Ја слушнавте вистинската животна приказна на Елеонора. Но, во темницата остануваат уште илјадници неслушнати приказни на жени и девојки кои претрпеле родово базирано насилство. Нивниот глас, и нивната приказна, треба да се чуе. Затоа, слушни ја и приклучи се во кампањата против насилство врз жените и девојчињата.“, раскажа Анета.

Објавил: Валерија Петрова | 9 септември, 2019 10:04

Другарката на Боки 13 раскажува: Ме извади низ прозорец и ме давеше!

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Новинарката Анета Кочишки, автор и водител на емисијата „Лица “ на сега веќе згаснатата 1 ТВ, раскажа тажна животна приказна. таа од минатата година ја поддржува кампањата против насилство врз жените и девојчињата.

„ Го запознав службено. И двајцата бевме успешни во своите кариери и уживавме углед. Поради работата често патував и бев во контакт со влијателни и моќни луѓе. Тоа му пречеше, почна да станува посесивен. Се повеќе, секој ден. Љумобора, понижувања и навреди ја гушеа нашата врска.

Тажна животна приказна која ја раскажува уредничката на емисијата „Лица“

Се убедував дека е минливо, секој има кризи. Мислев, премногу ме сака, затоа ме чува само за себе. Дури и најблиските ми велеа: Не претерувај, знаеш какви се мажите понекогаш. Се давев во сопствената илузија дека ќе се промени. Но, една вечер, тој вистински се обиде да ме удави. Ме извади низ прозор и почна да ме дави. Денес е во затвор, кај што му е местото“, е дел од приказната која ја раскажа Кочишки.

„Ја слушнавте вистинската животна приказна на Елеонора. Но, во темницата остануваат уште илјадници неслушнати приказни на жени и девојки кои претрпеле родово базирано насилство. Нивниот глас, и нивната приказна, треба да се чуе. Затоа, слушни ја и приклучи се во кампањата против насилство врз жените и девојчињата.“, раскажа Анета.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Живот

Гостите на свадбата ги забавувале Хари Мата Хари, Милица Павловиќ, Александра Пријовиќ и Аца Пејовиќ.

Гламурозна венчаница од 7.000 евра: Снаата од Мило Ѓукановиќ блескаше на свадбата-ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА!

Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ и неговата сопруга Лидија го оженија вчера...

Се разведовме, не успеавме. Се боревме како лавови и сега сме најдобри пријатели. Бланкица ни е најважна, сега е најважно само таа да биде Ок, потврди Анабела за Пинк.рс.

ЕКСКЛУЗИВНО ПИНК: Се разведе српската пејачка Анабела Атијас – ОДАМНА НЕ ЖИВЕЕМЕ ЗАЕДНО!

Српската пејачка Анабела Атијас, во ексклузивна изјава за Пинк.рс, потври дека после...

Пејачката пристигна во градот на пладне, а ја дочекало пријатно изненадување од кое останала без зборови.

ЦЕЦА ДОЧЕКАНА ВО ШТИП СО КРЕВЕТ СО МИРИЗЛИВИ РОЗИ: Погледнете го изненадувањето за балканската дива!

Десетици илјади посетители синоќа се забавуваа со песните на големата балканска турбо...

Земјотресот оштетил повеќе од 290 домови , а пукнатини се појавиле на 20 станбени згради, пренесува АТА.

Билансот од земјотресот во Албанија: Оштетени 209 домови, 20 станбени згради и повредени 105 лица!

Како што соопшти Заводот за сеизмологија на Албанија, вчера во 16:04 часот беше регистриран...