ДУИ има поддршка од 7,8%, Алијанса 2,9% а БЕСА 2,3%. Поддршката на Левица е 5,2

Објавил: admin@magazin | 12 јуни, 2022 14:57

АНКЕТА: ВМРО-ДПМНЕ 20,7% – СДСМ 14,6%

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Ако утре се одржат парламентарни избори ВМРО-ДПМНЕ ќе освои 20,7% од гласовите а СДСМ 14,6% покажува новата анкета која за потребите на МЦМС ја изработи агенцијата М Проспект.

ДУИ има поддршка од 7,8%, Алијанса 2,9% а БЕСА 2,3%. Поддршката на Левица е 5,2%.

 

Средната оценка која граѓаните и ја дале на владата е 2,44. Најголем дел од граѓаните Владата ја оцениле со 2 односно 28,9% од испитаниците. Тројка добила од 26% а единица од 25,6%

Најголем дел од граѓаните или 65,1% рекле дека Владата не ги исполнила очекувањата во првите 100 дена наспротив 33% кои велат дека ги исполнила очекувањата. 

Близу две третини од граѓаните рекле дека живтот во последните 100 дена дополнително се влошил а само 10,7% рекле дека се подобрил. 29% од анкетираните сметаат дека животот останал ист. 

Според анкетата Владата има доверба кај само 34,2% од граѓаните наспроти 63,7% кои се изјасниле дека немаат доверба во Владата. 

Повеќе од половина граѓани сметаат дека државата се движи во погрешна насока.додека 16,8% велат дека насоката е правилна. 

Мнозинството граѓани или 36,3% сметаат дека предвремени избори се најдобриот пат за Македонија. Високи 30,4% се на став дека е потребна целосна мобилизација нза надминување на проблемите, што би рекло формирање на широка Владата, додека само 23,3% се на став дека сегашната Влада има капацитет да продолжи и успешно да се справи со кризата.

За МЦМС, анкетата ја спроведе М-Проспект. Податоците беа прибирани со телефонска анкета, а примерокот е национален репрезентативен од 1005 испитаници. Анкетата е спроведена во периодот од 3 до 13 мај 2022 година. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анкета

Според вчера објавените податоците од Институтот за јавно здравје, при направени 6.647 тестови, а регистрирани се 1.837 нови случаи со КОВИД-19, 24 починати и 85 оздравени пациенти!

Активни 18.909 случаи, хоспитализирани 616 ковид пациенти

Во државава вчера беа региистрирани 18.909 активни случаи со Ковид-19, од кои најголем...

Анкетата на Детектор покажува дека речиси 40 отсто од граѓаните половина од својот месечен буџет го трошат нисклучиво на храна.

Детектор: Две третини од граѓани не можат да си ги покријат месечните трошоци со платата

Речиси две третини од граѓаните не можат да ги покријат месечните трошоци со своите...

Анализата на Евротинк покажува дека за разлика од лани, негативното мислење за Бугарија се зголемило за 20 проценти, односно од 0,5 отсто во 2018 година, сега изнесува 23,1 проценти, со што, според претставници на Евротинк, таа ја заменува традиционалната позиција на Грција.

Македонските граѓани сметаат дека Бугарија е наш најголем непријател

Најголем дел од македонските граѓани сметаат дека најголем надворешен непријател...

Анкетата која ја спроведе Магазин траеше десет дена и беше апсолутно анонимна. Гласањето беше спроведено онлјан а учество зеле 2046 испитаници

Гордана Силјановска Давкова води со 52,25 % наспроти 26,10% за Пендаровски

На една недела пред одржувањето од првиот круг на претседателските избори, резултатите...