На прашањето дали Македонија треба да оди на Евровизија (чини околу 300.000€) или да не учествува а со тие пари да купи возила за брза помош 92,24 % одоговроија со НЕ

Објавил: Македонка Димкин | 18 февруари, 2019 23:11

Македонците одлучија 92,24 % се против Евровизија а за набавка на амбулатни возила!

Фото/Текст извор: ©магазин

Последен пат голема нарачка на амбулатни возила, македонското здравство доби во 2012 година. Тогаш беа набавени 70 нови возила за брза помош комплетно опремени со дефибрилатор, екг и други неопходни апарати за брза интервенција. Тогашната Влада на Република Макеодонија  за истите плати 4,5 милиони евра.

Тоа беше  историска набавка која од корен го промени функционирањето и пристапот на итната медицинска помош во Македонија. Но оттогаш досега поминаа 7 години. На Македонија и се потребни час поското нови возилаа за брза помош. Евровизија ќе не чини одприлика 300 000 евра, со тие пари можат да се набават 4-5 нови возила за брза помош кои и те како се потребни.

Македонците одлучија НЕ за евровизија купете возила за брза помош .

Дали Македонија треба да оди на Евровизија (чини околу 300.000€) или да не учествува а со тие пари да купи возила за брза помош?

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анкета

Анкетата која ја спроведе Магазин траеше десет дена и беше апсолутно анонимна. Гласањето беше спроведено онлјан а учество зеле 2046 испитаници

Гордана Силјановска Давкова води со 52,25 % наспроти 26,10% за Пендаровски

На една недела пред одржувањето од првиот круг на претседателските избори, резултатите...

Тевдовски: Главниот приоритет на Владата бил платите да растат, бидејќи животниот стандард на мнозинството граѓани, кои немаат приходи од капитал, зависел од платите.

Анкета на јавното мислење: Колкаво е твоето месечно примање (ПЛАТА)?

Политиката на зголемување на платите е приоритет на Владата. Затоа преземаме низа...

На 9 март 2019 на полноќ  заврши собирањето потписи за кандидатите за претседател на државата. Сигурни кандидати се Гордана Силјановска , Стево Пендаровски и Блерим Река.

АНКЕТА НА ЈАВНОТО МИСЛЕЊЕ– ЗА КОГО ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСТОЈНИТЕ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ?

На 9 март 2019 на полноќ  заврши собирањето потписи за кандидатите за претседател на...

Професорката Гордана Силјановска сака да биде претседател на Република Македонија - Стеов Пендаровски пак на Република „Северна„ Македонија.

АНКЕТА – ЗА КОГО ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСТОЈНИТЕ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ?

Гордана Силјановска-Давкова е родена на 11 мај 1955 во Охрид. Основно и средно образование...