На прашањето дали Македонија треба да оди на Евровизија (чини околу 300.000€) или да не учествува а со тие пари да купи возила за брза помош 92,24 % одоговроија со НЕ

Објавил: Македонка Димкин | 18 февруари, 2019 23:11

Македонците одлучија 92,24 % се против Евровизија а за набавка на амбулатни возила!

Фото/Текст извор: ©магазин

Последен пат голема нарачка на амбулатни возила, македонското здравство доби во 2012 година. Тогаш беа набавени 70 нови возила за брза помош комплетно опремени со дефибрилатор, екг и други неопходни апарати за брза интервенција. Тогашната Влада на Република Макеодонија  за истите плати 4,5 милиони евра.

Тоа беше  историска набавка која од корен го промени функционирањето и пристапот на итната медицинска помош во Македонија. Но оттогаш досега поминаа 7 години. На Македонија и се потребни час поското нови возилаа за брза помош. Евровизија ќе не чини одприлика 300 000 евра, со тие пари можат да се набават 4-5 нови возила за брза помош кои и те како се потребни.

Македонците одлучија НЕ за евровизија купете возила за брза помош .

Дали Македонија треба да оди на Евровизија (чини околу 300.000€) или да не учествува а со тие пари да купи возила за брза помош?

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анкета

Тевдовски: Главниот приоритет на Владата бил платите да растат, бидејќи животниот стандард на мнозинството граѓани, кои немаат приходи од капитал, зависел од платите.

Анкета на јавното мислење: Колкаво е твоето месечно примање (ПЛАТА)?

Политиката на зголемување на платите е приоритет на Владата. Затоа преземаме низа...

На 9 март 2019 на полноќ  заврши собирањето потписи за кандидатите за претседател на државата. Сигурни кандидати се Гордана Силјановска , Стево Пендаровски и Блерим Река.

АНКЕТА НА ЈАВНОТО МИСЛЕЊЕ– ЗА КОГО ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСТОЈНИТЕ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ?

На 9 март 2019 на полноќ  заврши собирањето потписи за кандидатите за претседател на...

Професорката Гордана Силјановска сака да биде претседател на Република Македонија - Стеов Пендаровски пак на Република „Северна„ Македонија.

АНКЕТА – ЗА КОГО ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСТОЈНИТЕ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ?

Гордана Силјановска-Давкова е родена на 11 мај 1955 во Охрид. Основно и средно образование...

Професорката Гордана Силјановска сака да биде претседател на Република Македонија - Стеов Пендаровски пак на Република „Северна„ Македонија.

АНКЕТА – ЗА КОГО ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСТОЈНИТЕ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ?

Гордана Силјановска-Давкова е родена на 11 мај 1955 во Охрид. Основно и средно образование...