По пријава на претседателката

Објавил: Калина Мартинска | 23 мај, 2024 15:00

Антикорупциска бара одговорност од Академијата за судии и јавни обвинители

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) покрена иницијатива за утврдување на одговорност на директорката, претседателот и членовите на Управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители. Иницијативата е поради прекршување на Законот за спречување на корупцијата и судир на интереси, како и на Изборниот законик. Надлежните институции имаат рок од 60 дена да ја разгледаат и да постапат по оваа иницијатива.

ДКСК потсетува дека претходно отвори предмет за вработувањата во Академијата за време на изборите, кои биле спротивни на законите. Оваа одлука ја потврдија и Управниот и Вишиот Управен суд, кои ја отфрлија жалбата на Академијата. Овие наоди покажуваат сериозноста на прекршувањата и неопходноста за преземање мерки.

Според ДКСК, новата иницијатива е целосно оправдана и надлежните институции се очекува да постапат соодветно во предвидениот рок. Оваа акција нагласува важноста на транспарентноста и почитувањето на законите во јавните институции, како и посветеноста на борбата против корупцијата во земјата.

Магазин.мк пишуваше за непочитувањето за законските одредби што го пријави претседателката Силјановска Давкова:

ДКСК повторно одлучи во корист на Силјановска – Давкова по приговорот за Академијата за судии

Види и ова:

ДКСК го прифати приговорот на Силјановска Давкова против Академијата за судии

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.