Во текот на следниот период ќе биде претежно тивко, или повремено со слаб ветер од северен правец. Токму поради ова по одделни котлини во ноќните и во претпладневните часови ќе има појава на магла и на ниска облачност.

Објавил: Сара Фемина | 22 февруари, 2021 3:10

АНТИЦИКЛОН И ВИСТИНСКА ПРОЛЕТ ЈА ЗАФАЌА МАКЕДОНИЈА – СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ ВИСОКИ И НАТПРОСЕЧНИ ТЕМПЕРАТУРИ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Новата недела која што ни започнува од денеска ќе донесе стабилно, суво и сончево време и тоа поради влијанието на Антициклонот кој ќе зафаќа поголем дел од Европскиот Континент.

Во исто време, од југ ќе продира топол воздух кој ќе услови високи пролетни температури на воздухот, истите ќе бидат повисоки од просечните дури за повеќе од 10 степени, односно ќе биде натпросечно топло што ќе услови за забрзано топење на снежната покривка на планините и на повисоките места.

Во текот на следниот период ќе биде претежно тивко, или повремено со слаб ветер од северен правец. Токму поради ова по одделни котлини во ноќните и во претпладневните часови ќе има појава на магла и на ниска облачност.

Минималните температури само понекаде ќе се спуштаат не многу под нулата, додека максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот од 13 до 20 степени. Во Скопје во ноќните и претпладневните часови ќе има појава на магла и на ниска облачност, додека преку ден ќе биде претежно сончево. Температурите на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 16 степени.

НАПОМЕНА: Во текот на следниот период поради забрзаното топење на снежната покривка на планините и на повисоките места, можно е ново покачување на нивоата на реките и езерата во Македонија. Поради ваквата состојба засега нема опасност за ислевање на истите.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Повремено ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, кој особено Долж Повардарието повремено ќе засилува.

ВИСТИНСКАТА ПРОЛЕТ ПРОДОЛЖУВА – НО ОД САХАРА СЕ ОЧЕКУВА ТРАНСПОРТ НА ПРАШИНА И ПЕСОК ВО АТМОСФЕРАТА

И понатаму продолжува периодот на стабилно, суво и сончево време со натпросечно високи...

По одделни котлини особено во претпладневните часови ќе има услови за појава на магла и на ниска облачност. Температурите на воздухот ќе бележат тенденција на понатамошен пораст и ќе се искачуваат во интервалот од 6 до 15 степени.

ПРЕТЕЖНО СТАБИЛНО И ЗНАЧИТЕЛНО ПОТОПЛО – УСЛОВИ ЗА ПОСЛАБИ ЛОКАЛНИ ВРНЕЖИ УТРЕ НАВЕЧЕР И ВО ТЕКОТ НА НОЌТА КОН НЕДЕЛА

Следува период на стабилно, суво и сончево време, повремено со умерена локална облачност....