Гоце Делчев да му го одземеш на македонскиот народ тоа е како Џорџ Вашингтон да им го земеш на американците. Без Делчев нема држава, за него не се преговара, рече Апасиев.

Објавил: Стојче Бушин | 5 ноември, 2020 21:14

АПАСИЕВ: Без Делчев нема држава, за него не се преговара!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Еднаш свиткана кичма, секогаш свиткана кичма. Љубчо и Бранко и покрај сите недоразбирања имале договор офф-рекорд некои работи да не се чепкаат. Небото е граница во оваа дипломатија немаме црвни линии, рече Апасиев во Само вистина на Канал 5!

Гоце Делчев да му го одземеш на македонскиот народ тоа е како Џорџ Вашингтон да им го земеш на американците. Без Делчев нема држава, за него не се преговара, рече Апасиев.

Како Левица се залагаме секоја македонска партија постизборно кога ќе коалиција да не ја „чепка“ унитаноста на државата и да нема предизборни коалиции, за да се знае секоја партија колку „тежи“, рече Апасиев.

Лидерот на партијата Левица изјави дека тоа што нема одговор од македонска страна на најавите за вето од Бугарија е лошо бидејќи „Бугарите се осоколени од успехот на Грција“.

Апасиев рече оти е убеден дека Бугарија нема да попушти, а ние имаме сервилна дипломатија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

Премиерот Заев потенцираше дека станува збор за многу важна суштинска статистичка операција за напредокот на земјата и дека затоа е бесмислена кампањата за бојкот на пописот.

Заев: Учеството во пописот е сериозна статистичка операција и државничка одговорност на граѓаните

Пописот е толку сериозна статистичка операција која што ја идентификувам со државничката...

Истовремено, тој посочи дека не треба да се бојкотира пописот и не треба опозицијата да се заканува, со оглед на тоа што пописот е обврска на граѓаните.

Заев: Имаме капацитет за организирање на пописот кој ќе се случи на пролет, на безбеден и добро организиран начин според стандарди

„Ние имаме капацитет за организирање на оваа сложена операција, го проверивме на избори,...

Никогаш не зборувал отворено за неговите три деца - каква врска има со најстариот Данило, зошто е премногу заштитнички настроен кон својата ќерка Милица и како игра со најмладиот Вукан.

ИНТЕРВЈУ СО СРПСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Еве како Вучиќ ја слави Новата година и какви подароци купи за неговите деца

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, обично го гледаме сериозен и строг во неговите...