ЕУ ќе се осеќа должна кон Заевистите и пак ќе гледаме срцепарателни ТВ пораки за тоа како сме #НаПравПат.

Објавил: Сара Фемина | 21 октомври, 2019 20:55

АПАСИЕВ: Да беа паметни вмровците, немаше да прифатат вакво насамарување – да има „брзи избори“

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Levica за прв пат ќе стане парламентарна партија, па ќе ви ги помати вашите елитистички сметки, пишува на социјалните мрежи професорот Димитар Апасиев.

-По Устав, после распуштање на Собранието, има рок од два месеца да се одржат предвремени парламентарни ИЗБОРИ. Да беа паметни вмровците, немаше да прифатат вакво насамарување – да има „брзи избори“ дури за шест месеци од сега!?

Дотогаш, баграва ќе влезе у НАТО и ќе следи уште еден еуфоричен НАТОФЕСТ.

ЕУ ќе се осеќа должна кон Заевистите и пак ќе гледаме срцепарателни ТВ пораки за тоа како сме #НаПравПат. Се’ ќе биде подзаборавено, а поразот на СДС на „Нашата Земја“ нема да биде толку драматичен, како ако имаше избори пред Нова Година 😉

p.s. Сета среќа у несреќа е шо Левица / E majta / Levica за прв пат ќе стане парламентарна партија, па ќе ви ги помати вашите елитистички сметки, пишува Апасиев.

Политичките лидери во државава вчера се согласија дека нема друга алтернатива освен евроинтеграцијата, но и закажаа предвремени парламентарни избори на 12 април наредната година.

– Верувам дека граѓаните мудро ќе донесат одлука со која ќе го трасираат патот по којшто ние политичарите, кои ќе добиеме поддршка, ќе ја водиме нашата држава, изјави премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев.

За лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, изборите што ќе се одржат наредната година се неминовност, по се она што се случувало во државата.

– Битно е дека имаме нова реалност. Реалноста е дека на 3 јануари 2020 година ќе имаме нов технички премиер, ќе имаме нова техничка влада, а на 12 април 2020 ќе имаме победник на предвремените парламентарни избори, а тоа ќе биде, сигурен сум, Обновата за Македонија, изјави Мицкоски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Вчера, Хрватска 1 заразен, Словенија 1 заразен, Црна Гора нула заразени. Ние вчера 37 заразени, денес 23 заразени. Бројките се незгодна ствар, коментира актерот Сашо Тасевски.

Тасевски повторно удри по власта: Вие сте неспособни, немате авторитет ни до Чаир!

Познатиот македонски актер, и поранешен директор на Драмскиот театар Скопје, Сашо...

Инаку сега, шега на страна ,,БРАКОТ,, на реисот Сулејман Реџепи e присилен! Една од причините за овој  ,,брак,, e понижување пред Бајрам, што е и направено...

Буревесник: РЕИСОТ РЕЏЕПИ БИЛ ПРИСИЛЕН НА БРАК ГО МЛАДАТА ЕМИНЕ?

Новинарот Зоран Божиновски, новинар и уредник на Буревесник, вчера на својот официјален...

Одамна немам просведочено цинизам и арогантност на прес-конференција кон новинарски прашања, како денеска на пресот на министрите Ангеловска и Бектеши, особено од министерката за финансии.

Јаневски: Министерката Ангеловска е арогантна и цинична кој се потсмева на прашања од новинарите!

Одамна немам просведочено цинизам и арогантност на прес-конференција кон новинарски...

Со години забрануваше внесување на знамето од Кутлеш во манастирот Бигорски.

Неделковски: Отец Партениј е НЕДОСТОЕН- со години забрануваше внесување на знамето од Кутлеш во манастирот Бигорски

Игуменот на Бигорската Обител, отец Партениј е новиот епископ на Македонската Православна...