Фотографијата е споделена на Фејсбук од симпатизери на ДУИ.

Објавил: Стојче Бушин | 23 август, 2020 10:49

Апасиев не го гласа Џафери, ама му честита!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Пратеникот од редовите на Левица, Димитар Апасиев конституивната седница кога се дискутираше за изборот на Претседател на Собранието, Апасиев на говорница наброи неколку причини зашто нема да го гласа за Талат Џафери, пренесува Цивил Медиа.

Тој дури го нарече и Че Гевара својот колега од ДУИ, истакнувајќи дека и него го викаат по исто име.

Но, по завршување на седницата, кога се згаснаа камерите, Апасиев беше меѓу оние кои се ракуваа и му посакаа среќа на Џафери.

Пратеникот од „Левица“, Димитар Апасиев од собраниската говорница рече дека се надева дека ќе се дружи само две години!

Кога ќе го видам првопотпишаниот, узурпаторот Николче Димитров, станува јасно дека секаде мора да го има неговиот потпис. За него не знаеме дали е пратеник или министер. До 12 е пратеник, а од 14 часот е министер, или обратно, рече Апасиев, по што беше предупреден од Џафери, за начинот на кој ги изговара имињата на пратениците, по што Апасиев ја прифати неговата забелешка. 

Тој потоа се осврна на изборот на Талат Џафери за претседател, за што рече дека нема да го поддржи.

„За првпат од герила, директно во влада. Талат Џафери е нашиот Че Гевара, од герила дојде директно на власт. Му давам и 3:0 за толкување на Устав, наспроти претседателот на државата, Стево Пендаровски. Не прозборе ниту еден збор на македонски на конститутивната седница, а и потписот каде што го става во графата за кирилица, него му е на латиница, рече Апасиев за Џафери.“ – рече Апасиев.

Фотографијата е споделена на Фејсбук од симпатизери на ДУИ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Ја сакаше Македонија и страдаше што мораше да прави така како што направи последните години...

Димовски: Амди Барјам имаше незаслужен одмор во Идризово – тој ја сакаше Македонија!

Амди Бајрам, еден од луѓето кои долго опстојуваа на политичка сцена во самостојна Македонија,...

Досегашниот директор на АД „Македонска пошта“, Ејуп Рустеми, ќе биде нов директор на Јавното претпријатие за државни патишта.

Најчевска: За Рустеми треба да се покрене постапка за злоупотреба на службената положба и овластување

Според професорката Најчевска за досегашниот директор на АД „Македонска пошта“,...

И не, не е загрозен угледот на Македонија доколку на виделина се изнесат неправилности во работењето на некоја институција.

Најчевска: Не знам зошто толку Лидија Димова ме потсетува на ВМРО-ДПМНЕ!

Не е член на ВМРО-ДПМНЕ, не е вработена од ВМРО-ДПМНЕ, не работи за интересите на ВМРО-ДПМНЕ,...

Неправдите, сиромаштијата и криминалот се секојдневие во Македонија. Токму затоа денес повторно е неопходно да застанеме против неправдите и да се избориме против злото за да ја вратиме Македонија на вистинскиот пат, градејќи светла и сигурна европска иднина!

Мицкоски со честитка за 11-Октомври: Да се избориме против злото за да ја вратиме Македонија на вистинскиот пат

Во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ, на сите граѓани на Република Македонија им го...