Во Кавадарци очекувале две до три советнички места. Токму толку, колку да им ја расипеле математиката на двете големи партии. Тој потсети дека имаат 45 листи со кандидати за советници.

Објавил: Мирко Бачиќ | 4 октомври, 2021 6:40

Апасиев очекува Левица да освои над шеесет советнички места на локалните избори

Фото/Текст извор: ©магзин/сител

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев вчера во Кавадарци рече дека очекуваат преку шеесет советнички места,  во новите локални самоуправи, по локалните избори.

Во Кавадарци очекувале две до три советнички места. Токму толку,  колку да им ја расипеле математиката на двете големи партии. Тој потсети дека имаат 45 листи со кандидати за советници.

Апасиев рече дека нив ги поддржуваат претежно млади луѓе. Тоа, според него, е нивната компаративна предност, во споредба со другите партии.

Според него, кампањата не е фер, бидејќи, како што нагласи, 90 проценти од колачот го земаат само четири партии. Сепак оцени дека таа оди одлично.

-На социјални медиуми доминира кампањата на Левица, рече тој, нагласувајќи дека имаат многу поголема гледаност од другите.

Тој во Кавадарци беше на координација со членството и симпатизерите. Во изјава за медиумите, рече дека трпат притисоци.

Круме Богевски, носителот на  листа со кандидати за советници, рече дека меѓу другото, ќе се залагаат за департизација на администрацијата, борба против урбана мафија, откупен пункт за грозје, подобри услови за лицата со инвалидитет. Нагласи дека поддржуваат стационар за животни, но се против зоолошка градина. 

Димитар Апсаиев, претседател на Левица

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Утринава бил сослушан и сопственикот на превозната фирма „Беса Транс“ и тој е достапен за македонските истражни органи, соопштија од македонското и од бугарското обвинителство. Дали за него ќе следува мерка притвор, ќе одлучува надлежниот јавен обвинител.

Соптвеникот на „Беса транс“ бил на распит, бугарското обвинителство најави расчистување на случајот

Државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите...

Министерот за транспорт и врски, Бочварски откри и дека автобусот на Беса Транс користел извод од лиценца на друг автобус, а попладнево кажа дека ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса Транс“ кој изгоре, не бил вработен во компанијата

ТРАГЕДИЈАТА СО „БЕСА ТРАНС“ ОТКРИВА И ГОЛЕМИ СИСТЕМСКИ ПРОПУСТИ ЗА ПРЕВОЗНИЦИТЕ ВО ДРЖАВА

Владата како најодговорна за изнаоѓање на фирма која ќе се грижи за софтверот за полагање...