Левица во својата политичка иднина има две битки, а првото полувреме е со СДСМ, вели лидерот на Левица Димитар Апасиев во интервју за најновиот број на неделникот „Фокус“.

Објавил: Перо Милчин | 12 декември, 2022 12:46

Апасиев: Црвениот тефтер ни е полн, ништо не забораваме!

Фото/Текст извор: ©фокус

Јавно кажуваме дека нема да им биде простено на тие параполициски структури кои што нападнаа наши членови на Мечкин Камен, а сега имаме инциденти и во Аеродром и на други места, вели лидерот на Левица во интервју за „Фокус“.

Левица во својата политичка иднина има две битки, а првото полувреме е со СДСМ, вели лидерот на Левица Димитар Апасиев во интервју за најновиот број на неделникот „Фокус“.

-Значи тоа е процесот кој е веќе отпочнат, кој ние го предвидовме, а тоа е „пасокизацијата“. Тоа значи дека СДСМ паѓа под 200.000 гласови, заедно со коалицијата, а Левица сама крева над 100.000 гласови. И тоа тие го знаат, го знаеме и ние, го знае и ВМРО-ДПМНЕ, го знааат сите, бидејќи тие инвестираат во тие анкети, а ние немаме пари да инвестираме.

Значи, за прв пат се доближуваме до СДСМ. Јас тоа го објаснив и математички. СДСМ е во коалиција со 25 партии, а секоја од нив има по 1.000 основачи. Во старт 25.000 гласа. По четири најмалку од фамилија кои би ги гласале, тоа се 100.000 гласови. Ако одземете 200.000 минус 100.000 самата Левица е пата пата со СДСМ. Партија на партија – вели Апасиев.

Дури втората битка е со ВМРО-ДПМНЕ, кога Левица ќе има двоцифрен број пратеници, додава тој.

-Левица станува трета партија по големина, по сите стандарди. Имено, после Ес-Де-Ес и ДПМНЕ по инфраструктура ние имаме малтене во секоја трета општина канцеларија, тоа значи дека сме поголеми дури од ДУИ, зошто ДУИ е сконцентрирана во севернозападна Македонија.

Тоа го нема ниту една од помалите партии, бидејќи се шлепаат со други. Има една компаративна вредност дека за разлика од бројот на членови кај другите партии, кај Левица има еден феномен, односно Левица е антиклиенталистичка. На пример, ние имаме над 6.000 членови, а тежиме кон 100.000 гласови. Додека другите партии имаат, карикирам, 200.000 членови, 200.000 гласови – вели Апасиев.

Во однос на прашањето колку е пополнет црвениот тефтер на Левица, во кој партијата ги става политички непријатели, Апасиев вели:

„Па бајаги ни е пололнет, бајаги. Знаете, една е борбата вака преку закони и политички мерки, меѓутоа друга е борбата против политички непријатели, односно на оние кои се дрзнале на било каков начин да влезат против Левица. Дури, имавме ситуација и на физички напади врз членови на партијата и тоа ние не го простуваме.

Јавно кажуваме дека нема да им биде простено на тие параполициски структури кои што нападнаа наши членови на Мечкин Камен, а сега имаме инциденти и во Аеродром и на други места… Сето тоа е евидентирано и кога ќе дојдат нашите пет минути тоа нема да биде заборавено. Јавно го кажуваме и не се плашиме“.

Целото интервју прочитајте го во новиот број на неделникот кој можете да го купите и во електронска форма на овој линк.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Кланот од Зајас се стекна со мултимилионски бизниси, на Абази му седат на глава, а Ковачевски не смее збор да изусти!

ВМРО-ДПМНЕ: Кланот од Зајас се стекна со мултимилионски бизниси, на Абази му седат на глава

Кланот од Зајас се стекна со мултимилионски бизниси, на Абази му седат на глава, а Ковачевски...

По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Основниот кривичен суд Скопје поднесе – Обвинителен акт против едно физичко лице и Обвинителен предлог против правно лице кои се товарат за продолжено кривично дело – Измама од член 247 од Кривичниот законик.

Жан Митрев може да добие затворска казна од 1 до 10 години

Обвинетиот на пациентите и во јавноста прикажувал дека методот хемофилтрација е одобрен...

Дел од гостите само се заблагодарија за поканата, а дел ја искористија можноста да кажат дека дошле за поддршка.

„Се надевам дека во иднина она што е нормално, да се отвораат клубови кои ќе поврзуваат, а ние имаме многу со бугарскиот народ и дека вакви ликови коишто не поврзуваат ќе бидат имиња и на бугарските клубови во Македонија, а не како сега да ги сфаќаме како провокација.“

изјави Димитар Апасиев, пратеник и лидер на Левица.
На улицата пред клубот тешко можеше да се разликува кој е дојден за поддршка, а кој за провокација. Отспротива, без присутни помал број поддржувачи на бугарската ВМРО-БНД. Меѓу новинарите, пак, се појави човек што се претстави како наследник на Вапцаров и се обиде да му подари книга на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

„Тука се е напишано, особено на последната страница си е напишано, тоа е ракопис на Никола Вапцаров каде што пишува кој е, што е.

–Ќе ви дадам јас една книга од нашата македонска историја што ја напишал Никола Јонков Впацаров за Македонија и неговиот македонски иднетитет. Следниот пат ви ветувам ќе ви дадам книга“,

објаснуваше лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

(ВИДЕО) Бугарскиот суд го затвора здружението што го отвори македонскиот клуб во Благоевград

„Во ликвидација“ – пишува во досието на Централниот регистар на Бугарија покрај...

Ова е прв Извештај на ЕК за земјава откако на 19 јули се одржа првата меѓувладина конференција со ЕУ во Брисел, со што официјално беа отворени преговорите за членство.

Европската Комисија ќе го објави Извештајот за Македонија

Европската Комисија денеска ќе го усвои пакетот за проширување на земјите од Западен...