Пендаровски, пи*ка ти матер”, напиша Апасиев на Фејсбук.

Објавил: Перо Милчин | 2 јули, 2022 14:49

Апасиев јавно го опцу Претседателот

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Пратеникот во македонското Собрание и лидер на Левица, Димитар Апасиев, со објава на Фејсбук го опцу претседателот Стево Пендаровски.

Пендаровски, пи*ка ти матер”, напиша Апасиев на Фејсбук.

Револтот доаѓа по објавувањето на францускиот предлог од страна на Владата и изјавите на власта дека францускиот предлог е добар за нас и дека има корекции споредено со претходниот кој беше одбиен!

На брифинг со медиумите, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска потврди дека во францускиот предлог што е доставен има чист Македонски јазик.
Македонскиот јазик ќе стане официјален јазик на Европската Унија, чисто формулиран и без ниту една забелешка, вели Османи.

– Јазикот и билатералните прашања во преговарачката рамка, односно пропагандистите или пак тие на кои некои не им се допаѓа предлогот викаат со ова ќе се смени идентитетот, ќе се бугаризираат, ова е слепа улица, нема да можеме да пројдеме.

И сакам едно по едно денеска да ги пројдеме да ги демонтираме, не само да ги демантираме, таквите наративи кои не се точни. Слушнав вчера варијанти шпекулации од професори, од академици, дека јазикот не бил како што треба. Имало фуснота, имало квалификации. Најголемата придобивка на овој процес за кој што се бореле генерации, за кој што ние се бориме од 90 посто од времето беше да се затвори еднаш засекогаш прашањето на јазикот кој што очигледно беше оспоруван во ЕУ.

„Во ЕУ до сега никогаш не е потпишан документ во кој што стои Македонски јазик. Има договор за фронтекст кој што е безбедносен документ од кој што директно ни зависи безбедноста на државата.“ рече Османи.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Само неколку недели откако напиша статус во кој вели дека ќе даде се од себе во борбата против ВМРО-ДПМНЕ и луѓето блиски до партијата, Павле Богоевски вети дека ќе штрајкува со глад и гол и бос ќе седи пред Основниот суд во Скопје.

ПАВЛЕ БОГОЕВСКИ ЌЕ ШТРАЈКУВА СО ГЛАД ДОДЕКА НЕ СЕ ВРАТИ МИЈАЛКОВ ВО ЗАТВОР!

Не е лесно да се биде борец за правда во Република Македонија, но некој мора. Павле Богоевски...

Нападот врз полицијата на Косово и ЕУЛЕКС, како и сите акти кои водат кон ескалација на ситуацијата се неприфатливи, напиша вечерва министерот за надворешни работи Бујар Османи на својот фејсбук профил.

Бујар Османи се огласи за состојбата во Косово

Со голема загриженост ја следиме состојбата на северот на Косово. Нападот врз полицијата...

Свети Климент Охридски е продолжение на духовната и хумана дејност на светите Кирил и Методиј за описменување на народот.

Честитка по повод празникот Свети Климент Охридски од Христијан Мицкоски

Дозволете ми во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ на граѓаните на Република Македонија...