Книгата со наслов „До атентаторот и по него“ беше привремено забранаета за продажба од страна на Основниот суд 2.

Објавил: Валерија Петрова | 15 мај, 2019 13:17

Апелација даде зелено светло – книгата за атентатот на Глигоров може да се продава

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Апелација даде зелено светло за книгата на Стојан Андов која претходно беше забранета.

Книгата со наслов „До атентаторот и по него“ беше привремено забранаета за продажба од страна на Основниот суд 2.

Одлуката гаѓанскиот суд ја донесе поради повреда на личните права на тужителот Љубомир Фрчкоски.

Фрчкоски тужеше за повреда на неговите лични права, односно за клевета во врска со изнесеното во книгата околу атентатот на Киро Глигоров, каде Андов укажува на можна вмешаност на екс-политичари во атентатот кој никогаш не доби разрешница.

Стојан Андов се занимава и со теоретски прашања од областа на економијата, со публицистика и со книжевност. Автор е на повеќе книги од областа на економскиот и политичкиот систем, како и од областа на книжевноста.

Располагање и управљање друштвеним капиталом, Београд, 1985 (второ издание 1987);
На мој начин, Скопје, 2003 (сеќавања);
Од мој агол, Скопје, 2004 (колумни од весници 1997–2004);
Стравот и љубовта, Скопје, 2005 (роман, второ издание 2006)
Кицо американецот, 2008
Јосип Броз Тито и распаѓањето на Југославија, 2013
Приказната на Марија, 2014
Драматичната 1991 година, 2015
1992 – година на опасни предизвици, 2016
Успеси и заговори – 1993 година, 2017
Моите патувања, 2018
До атентатот и по него, 2018

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Граѓанските активисти уште од 2016 та година алармираа дека објектот е дивоградба и прекршува низа закони, но освен Јавното обвинителство кое поднесе кривични пријави за инвеститорот

НАДЛЕЖНИТЕ ГАЈЛЕ НЕМААТ: Завршува изградбата на џамијата во Охрид!

Додека институциите со години си ги префрлаат надлежностите и замижуваат пред проблемот,...

Синоќа беше почуствуван земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала  во околината на Пехчево и Берово.

Земјата се тресеше – земјотрес ја стресе Македонија

Синоќа беше почуствуван земјотрес со интензитет од три степени според Европската...