Во случај на директен контакт со хемикалии, измијте ја кожата и очите неколку пати со проточна вода.

Објавил: Сара Фемина | 30 март, 2020 12:45

АПЕЛ ДО СИТЕ ГРАЃАНИ: Пазете како ги користите средствата за дезинфекција!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Стравот да не се заразиме со коронавирус нè натера да темелно ги дезинфицираме просториите во кои живееме. Со често миење на рацете најмалку 20 секунди е една од основните, најдобри форми на превенција.

Кога купувате средства за дезинфекција во аптеките, прашајте колку е потребно за целите за чистење. Концентратите често се продаваат и мора да се разредат. Користете само кога не сте во состојба веднаш да ги измиете рацете со вода и сапун откако ќе допрете нечисти и необезбедени површини и предмети.

Не смеете да мешате две различни подготовки! Препаратите врз основа на асепсол и алкохол, кога се мешаат со варицин, хлороводородна киселина или натриум хипохлорит, можат значително да го загрозат респираторниот систем. Коктелот може да експлодира исто така!

Кога купувате средства за дезинфекција во аптеките, прашајте колку е потребно за целите за чистење.

Чувајте ги сите средства подалеку од дофатот на децата. Најдобро е да ги заклучите или поставите на највисоката полица во затворена просторија на која детето не може да се искачи.

Кога ги користите овие производи, прочитајте ги упатствата претходно (доколку е потребно неколку пати), не заборавајте да облечете:

Ставете нараквици на рацете (откако ќе ги извадите ракавиците, дезинфицирајте ги рацете), препорачливо е да ги заштитите очите со очила. Додека вршите дезинфекција, треба да ги изнесете децата и миленичиња надвор од собата. Потоа добро проветрете ја областа.

Ако вдишете премногу средства за дезинфекција, веднаш излезете од просторијата каде што престојувате.

Во случај на директен контакт со хемикалии, измијте ја кожата и очите неколку пати со проточна вода.

НИКОГАШ, ако проголтате некој од агенсите, не пијте течност (вода, млеко, раствор од сода бикарбона …) за да предизвикате повраќање бидејќи ефектите можат да бидат многу штетни за исходот од труење.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Совети

Тој изрази уверување дека правилното управување со пандемијата на вирусот корона ќе доведе до побрзо економско закрепнување, пренесува АНА.

ГРЧКИОТ ПРЕМИЕР НАЈАВИ: Ако се биде како што треба ќе ги отвориме границите на 1 јули!

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис најави дека земјата ќе ги отвори своите граници...

Во мијалникот има повеќе од 500.000 бактерии во просек - десет пати повеќе отколку во просечниот тоалет, потврдија студиите.

ОВДЕ СЕ НАОЃААТ БАКТЕРИИ И ВИРУСИ: Кои се највалкани места и работи во вашиот дом!

Секогаш во вашиот дом постои нешто што сè уште не сте успеале детално да го исчистите....

- Патниците се охрабруваат да купуваат билети, резервни места и да се регистрираат преку Интернет.

Европската комисија донесе одлука за патувања: Што треба да знаете ако патувате со авион, воз, автомобил…

Европската комисија усвои серија мерки насочени кон обезбедување на безбеден начин...

По еден месец, беше објавено дека експерименталната група значително изгуби, во просек од 7 килограми и ја намали нивната содржина на маснотии за 14 проценти.

Секое утро пиела чаша јогурт со овој зачин: За еден месец ослабела 7 килограми и го намалила холестеролот!

Луѓето кои јадат лажица мелен ким губат три пати поголема тежина на ден во споредба...