Секој ден со лекови храна и секоја прва помош се бориме да направиме време на солидарност хуманост соидинување во вакви вонредни состојби во нашиот град по улици со бездомните животни.

Објавил: Перо Милчин | 13 јануари, 2021 21:59

АПЕЛ ЗА ПОМОШ: Грифон КИЧЕВО има потреба за донации да се прехранат замрзнатите КУЧИЊА!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Драги наши ова се кученцата од нашиот град каде никој не ги храни освен Грифон Кичево здружението. 

Секој ден со лекови храна и секоја прва помош се бориме да направиме време на солидарност хуманост соидинување во вакви вонредни состојби во нашиот град по улици со бездомните животни.

Притискаме на секакви начини општината да се социјализира колку е можно побрзо да се реши еднаш засекогаш проблемот со бездомните миленици.

АПЕЛ ЗА ПОМОШ!

Грифон има систем на искуство многу години за да може во нашиот град слободно да живеат бездомните животни. Благодарение на сите љубители и волонтери во нашето здружение сега во Кичево има систем за прва помош на бездомни животни.

Грифон редовно барем на три месеци ги прочистува со лекови за внатрешни и надворешни паразити 150 кучиња годишно и лекување на 50 малечки од парво и други неколку болести.

Дојде време пак да треба барем за надворешни 150 кучиња да се поминат,
За едно куче е 600 ден за да се терапира од надворешни паразити.

Од внатрешни просек од 100 ден за едно куче.
За храна здружението неколку години се бори да се снајде да ги нахрани 150 кучиња во 2020 имаше само три донации Чедомир, Дарко и Маја,

Во 2021 првата донација ја добивме пред три дена100 кг зрнеста благодарение на нашиот активист Agim Ajvazi еве неколку денови 150 кученца се нахранети.

Сега ни е потребна помош за лекови за 150 кучиња може и сами да заклучите колку ни е потребна во сликите на оваа објава.

Од вас зависи 🤗
Со љубов Грифон🤗♥️⛑️🐾🐾

ДОНИРАЈТЕ ОВДЕ:

Нашата ДЕНАРСКА сметка за донации е:

ЗДРУЖЕНИЕ ГРИФОН КИЧЕВО
210-0729266001-17
NLB BANKA AD SKOPJE

И нашата ДЕВИЗНА сметка за донации е:

Firm name, Zdruzhenie GRIFON KICHEVO
Address, QUBICA BOGESKA 17 KI^EVO
IBAN Code, MKD07210722000080480 Bank name, NLB BANKA AD SKOPJE
Bank Address, Mother Teresa 1
Country, Macedonia
SWIFT TUTNMK22

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

На новинарско прашање во врска со кандидатот за градоначалник на Битола, претседателот на СДСМ Заев одговори дека првите истражувања покажуваат фаворитска основа и за сегашнаа градоначалничка и за уште неколку квалитетни луѓе.

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Граѓаните се светост и само тие определуваат кој треба да биде избран за градоначалник...

Судот го ослободи од обвинение како поттикнувач во случајот Тортура за начинот на апсењето на лидерот на ОМ Љубе Бошковски во 2011, ден по изборите. Ослободени се и припадниците на алфите.

Мијалков и „Алфите“ ослободени од обвинение за случајот „Тортура“

По две осудителни, прва ослободителна преесуда за екс шефот на УБК Сашо Мијалков. Судот...

Спроводот следува откако Апелацискиот суд во Скопје ја потврди првостепената пресуда која сега веќе е правосилна, а со која таа е осудена на 7 години затвор, додека Јовановски на 9.

И Катица Јанева е спроведена во Идризово

По Бојан Јовановски – Боки 13, денеска во затворот во Идризово е спроведена и поранешната...

Силјановска Давкова: Ниту еден пратеник на ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за Бехтел и Енка договорот затоа што немаше реална аргументација од власта

Ниту еден пратеник на ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за Бехтел и Енка договорот затоа што немаше реална аргументација од власта

На вечерашната трибина „Промоции на политики – Македонија за сите луѓе“ во општина...