Спасувачките тимови со сите сили трагаат по луѓето кои се затрупани во рушевините.

Објавил: Весна Петровска | 28 ноември, 2019 17:40

АПОКАЛИПТИЧНИ СНИМКИ ОД ДРАЧ: Исто како да имало војна, еве што остана од градот

Фото/Текст извор: ©онлајн магзин

Драч е најтешко погодениот албански град од разорниот земјотрес од 6,4 степени, а снимките направени со дрон покажуваат колкава е штетата.

Бројот на жртвите порасна на 32, но не се знае точниот број ан исчезнати.

Спасувачките тимови со сите сили трагаат по луѓето кои се затрупани во рушевините.

 

Сите станбени блокови, дури и оние највисоките изградени по 90-тите, во голем дел немаат потпорни ѕидови, се одружуваат со структура на столбови, изјави премиерот Еди Рама.

 

Додаде дека куќите генерално се дизајнирани и изградени така што можат да издржат силен земјотрес, со јачина од шест или седум степени по Рихтерова скала.

И покрај тресењето и страшното чувство од земјотресот, вистинската опасност е далеку, истакна Рама.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Обединетите Нации (ОН) предупредија дека глобалните залихи на пченица паднаа на најниско ниво од 2008 година, бидејќи „залихите се погодени од појава што се случува еднаш во генерација“.

Светот има залихи на пченица само за уште 10 недели

Светот има залихи на пченица за уште само 10 недели, што е последица на руската инвазија...

Случаите се регистрирани во вкупно 12 држави. Првиот случај е потврден во Англија на 7 мај, а во последните две недели е раширен и во останатите 12 земји.

СЗО: Потврдени 80 случаи на мајмунски сипаници во светот, еве во кои земји се регистрирани

Светската здравствена организација потврди дека со вирусот на мајмунски сипаници,...

Говорејќи на самитот за храна во Њујорк, Гутереш апелираше до Русија да ја укине блокадата на Црното Море, која ги спречува испораките на украинско жито на прекуокеанските пазари.

Кризата со храна може да трае со години, вели шефот на ОН

Генералниот секретар на Обединетите Нации Антонио Гутереш предупреди дека недостигот...