Силно полициско обезбедување е во целата населба каде што се врши контрола на возилата во тој дел.

Објавил: Рејхан Бајрами | 2 декември, 2019 22:16

АПСЕЊА ВО КАРПОШ: Кој му испраќа порака на Штерјо Наков со калашњикови?

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Повеќе полициски џипови со припадници на ЕБР вечерва го вршат апсењето на лицата кои што во моментот биле во „Александар Палас“, дознава Вечер.

Во тек е голема полициска акција во скопски Карпош, во хотелот „Александар Палас“ каде што пред два дена се случи престрелка помеѓу две криминални групи.

Полициско обезбедување е во целата населба, каде што се врши контрола на возилата во тој дел.

Единствено што се знае е дека е пукано врз Камер Идризи, Јетон Кривањева, Африм Сулмани и Енсар Исени.

Како што беше објавено напаѓачите биле вооружени со автоматско оружје и имале фантомки на главите, а поголеми последици врз нападнатите спречил полицаец во цивил кој во тој момент седел на истата маса со нападнатите и пукал кон напаѓачите во самоодбрана. Според првичните информации нападнатата група е од Грчец, скопско.
Тројца од сторителите влегле во хотелот извикувајќи „Полиција, Полиција“ и испукале рафали кон ресторанот, по што го напуштиле местото.

Сопственик на хотелот е Фершпед, фирма на Штерјо Наков, македонски бизнис олигарх.

Собранието на акционери на „Фершпед“ на последната седница во мај годинава го утврди составот на Одборот на директори на компанијата, во чиј состав по шест години се врати сопственикот Штерјо Наков.

Наков во 2013 година се повлече од Управниот одбор на компанијата и беше прв човек на Надзорниот одбор.
Покрај Штерјо Наков во Одборот на директори беа избрани и неговиот син Драган Наков, досегашниот претседателот на Управниот одбор, Иван Петровски, како и Анета Лазарова и Лидија Трајковиќ која досега беше член на Надзорниот одбор.

Оваа информација компанијата ја сподели на Македонска берза.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Инциденти

Скопската полиција ќе поднесе кривични пријави против четворица малолетници од Скопје (двајца од 16 години, еден 15 и еден 12 години), поради сомнение за сторено кривично дело „насилство“, а во врска со нападот со нож во скопската населба Бутел.

СТРАШНО: Напаѓачот кој прободе дете со нож во Бутел има само 12 години

Откриени се нови детали за прободувањето на малолетното момче во скопската населба...

Пожарникарите  целосно го изгаснаа пожарот што попладнево избувна во стан во населбата Карпош. Интервенцијата на 15 пожарникари кои на терен беа со 5 возила, траеше околу половина час. Во пожарот повредени лица нема, а причинета е материјална

Пет пожарни интервенира на Рузвелтова: Изгоре стан во Скопје

Гореше стан на улицата Рузвелтова во Скопје. Пожарникарите  целосно го изгаснаа пожарот...

Непозанти млади лица синоќа во Бутел со нож нападнале две малолетни деца, при што на едното дете на возраст од 13 години му е забоден нож во грбот, а на другото дете на слична возраст му е скината јакна од ножот во обид да биде прободено, соопшти денес МВР.

ЗА МАЛКУ ФАТАЛНА ПРОШЕТКАТА НИЗ МААЛО: МВР се огласи за ранувањето на малолетникот во Бутел

Министерството за внатрешни работи денеска се огласи за вчерашниот инцидент во скопски...

Во текот на вчерашниот ден во Скопје се случил вистински хорор, 28-годишна скопјанка пријавила во полиција дека зетот сакал да ја силува.

МОНСТРУМ ВО СКОПЈЕ: Зетот сакал да ја силува… Милионска кражба во Пошта – МВР со полни раце работа!

Македонската полиција со полни раце работа, билтенот на МВР секојдневни е полн со инциденти,...