Таравари вели дека не одлучил дали ќе се кандидира на конгресот во декември.

Објавил: Македонка Димкин | 17 септември, 2022 18:51

Арбен Таравари засега на местото на Зијадин Села

Фото/Текст извор: ©Алсат

Алијанса за Албанците го избра Арбен Таравари за в.д. претседател. На вонреден конгрес на 17 декември оваа партија ќе го избере својот следен претседател. Одлуките во опозициската партија ги донесе денеска Централното собрание кое првично ја утврди оставката на актуелниот лидер Зијадин Села, како морален чин по изборниот резултат во општина Тетово.

„За нас е исклучително важно што од ова собрание и по оваа долга расправа излеговме обединети. Сите пратеници и градоначалници на општините заедно со лидерот на Алијанса за Албанците, продолжуваат и се надеваме дека ќе продолжиме да бидеме надеж за Албанците за промена. Мислам дека треба да покажеме дека Алијанса за Албанците поставува некои стандарди во албанската политика и треба да ја следиме како членови на оваа партија, но и албанските и македонските политички партии“, рече Арбен Таравари, в.д. претседател на Алијанса за Албанците.

Таравари вели дека не одлучил дали ќе се кандидира на конгресот во декември.

„Не. Сè уште не сум рекол дека ќе се кандидирам. Овој период ќе работам до одржување на конгресот. Мислам дека има време за објавување на кандидатури до две недели пред одржување на конгресот, согласно статутот. Ќе видиме, ќе анализираме, ќе ги видиме околностите и ќе донесеме одлуки за кои мислиме дека се најдобри за нашата политичка организација“, додаде тој.

Во наредниот период Таравари дека ќе биде активен на теренот на средби со граѓаните и да ги вратат поддржувачите кои изминатиов период останале воздржани. Тој вели дека покрај него ќе биде и Села, кој потврди дека не се повлекува ниту од политиката, ниту од партијата.

„Би било неблагодарно од моја страна да се повлечам од политиката, имајќи предвид дека имам поддржувачи кои стојат зад мене и зад партијата. Ќе се занимавам активно со политиката и ќе бидам таму каде што ќе ме бара структурата на Алијанса за Албанците, каде што ќе бара новиот претседател“, рече Зијадин Села, Поранешен претседател на Алијанса за Албанците.

Алијанса следниве денови мора да назначи и нов координатор на пратеничката група во Парламентот откако пред неколку дена од таа функција се повлече пратеничката Илире Даути

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Постоењето на бункери не е новообичаено и низ историјата и во сегашноста ги има и во САД, Австралија и на други места.

Бункерите во Албанија сведочат за минатото, се бараат алтернативни решенија за користење

Последниве две години особено, Албанија бележи рекорден раст по бројот на странски...

– Зарем вие се сомневате во примитивноста на тој господин, јас не се сомневам. И токму тоа што го кажа пратеничката Стојановска, тоа се и случило на денешната парламентарна седница. Може да глумите во животот, но, вашето лице порано или подоцна излегува на површина, рече Мицкоски во емисијата „Клик плус“ на телевизија 21.

Мицкоски за Маричиќ: Зарем вие се сомневате во примитивноста на тој господин, јас не се сомневам

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вчера ги коментираше денешните случувања...

„Донесовме и нова одлука за намалување на маржата кај овошјето и зеленчукот, со што дополнително ќе се намалат цените во износ од 30 проценти за овие производи. Кон мерката гарантирана цена како општествено одговорни компании самоиницијативно се приклучија производителите на безалкохолни пијалаци и вода и ова е за поздравување“, рече Ковачевски

Пивото, соковите и водата од утре со намалена цена, најави Ковачевски

По анализите на Владата, како што рече, било утврдено дека треба да има дополнително...

Бектеши при денешната посета на компанијата „Горска“ изјави дека од јули до денеска се забележува многу голем извоз на одредени земјоделски производи и порача дека Владата нема намера да субвенционира производи за други држави.

Ако трговците продолжат со зголемен извоз на овошјето и зеленчукот, ќе предложиме целосно укинување на увозните давачки, вели Бектеши

Македонскиот пазар да не им биде резервен на трговците со овошје и зеленчук во снабдувањето...