„Никогаш ДУИ не побарало да биде дел од владата, доколку не имало победа зад себе и без да има легимитет зад себе!

Објавил: Стојче Бушин | 24 јули, 2020 21:20

Арифи: ДУИ не е блеферска партија, но во ВМРО-ДПМНЕ не гледам коалициски партнер

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

„ДУИ не е блеферска партија, луѓето веруваат во нив и низ процес на разговори можат да постигнат добри договори“, посочи Арифи. Во овој момент ДУИ не преговара со ниту една партија за формирање на влада, рече Арифи во гостувањето на Тв 24!

Потпретседателката на ДУИ и градоначалничката на Тетово Теура Арифи во отвореното студио вели дека во врска со формирањето на новиот состав на владата ќе треба да има сериозни разговори за составување на новата влада.

Никогаш ДУИ не побарало да биде дел од владата, доколку не имало победа зад себе и без да има легимитет зад себе.
Сметам дека изјавите дадени од нашите меѓународни пријатели во однос на континуитетот што се бара во однос на понатамошно разговарање, смета дека е добро да тие создавачи на целиот овој процес повторно да седнат и да земат за обврска за продолжување на процесот.

Само народот со гласање може да ве испрати во опозиција и бројките не се добиени случајно. Сметам дека како политички стабилен фактор треба сериозно да се размисли во однос на нашата адреса, додека другите комбинации вон официјалните бројки што ги имаат партиите, не мислам дека ќе носат добро за евроатланската иднина за државата“, потенцираше Арифи.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Протестот почна во 18.30 часот пред Министерството за правда, а продолжи преку мостот „Гоце Делчев“ се до зградата на Министерството за надворешни работи!

Мицкоски: Македонија освен мафија има народ кој си ја сака државата- овој народ го сака Делчев бидејќи е симболот на Македонија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на денешниот протест се појави со црвена маичка со ликот на нашиот...

Започнуваме од денеска, но во деновите коишто следат ќе видите и други примери и други случаи на окрупнување на разни структури во рамките на опозицискиот блок.

ИНТЕГРА преминува во ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска одржа прес-конференција пред партиското...

Зад името на сегашниот генерален секретар во минативе три години се појавија голем број скандали. Најгласно во јавноста одекна аудио бомбата, каде се слушаше како Рашковски договара тендер за набавка на радарска опрема во М-НАВ.

Алфа неофицијално дознава: Рашковски заминува, Манчевски нов ген- сек на Владата

Дамјан Манчевски нов генерален секретар на Владата, неофицијално дознава Алфа телевизија....

Покажавме, што значи да се спасуваат работни места и да се одржува стабилна економија и во време на пандемија, и ова, посочи Заев, е мотив да продолжиме да работиме да се вратиме на стапките на раст, зошто можеме.

Почна седницата за избор на нова Влада, Заев најави реформи, правда и повисоки плати!

Лидерот на СДСМ и мандатар, Зоран Заев, се обрати на денешната собраниска седница за...