Глечерот се наоѓа на крајот од североисточниот леден поток на Гренланд, каде влегува во океанот. Годишното топење на најголемиот арктички леден појас на североисток на Гренланд се мери со оптички сателити.

Објавил: Перо Милчин | 15 септември, 2020 21:46

АРКТИКОТ ОСТАНА БЕЗ МРАЗ: Се распадна огромен глечер во Гренланд, еве каква опасност ќе донесе(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Голем дел од ледената плоча на Гренланд, проценета на околу 110 квадратни километри, се распадна на крајниот североисток на Арктикот, велат научниците, велејќи дека тоа е доказ за брзи климатски промени.

Дел од глечерот се распадна во фјордот наречен Njoghalfvjerdsfjorden, долг околу 80 километри и широк околу 20 километри, соопштија денеска Националниот геолошки институт на Данска и Гренланд.

Глечерот се наоѓа на крајот од североисточниот леден поток на Гренланд, каде влегува во океанот. Годишното топење на најголемиот арктички леден појас на североисток на Гренланд се мери со оптички сателити.

Покажано е дека изгубените површини со мраз ги покривале на секои 50 квадратни километри во последните две години. Ледениот појас изгуби 160 квадратни километри од 1999 година, што е повеќе од двапати поголема од областа на Грција.

„Треба да бидеме многу загрижени за она што се чини дека е прогресивно исчезнување на најголемото преостанато ледено корито на Арктикот“, рече научникот asonејсон Бокс.

„Уште едно масивно парче витален морски мраз падна во океанот“, изјави портпаролката на Гринпис, Лора Мелер, која се наоѓа на бродот на Арктичкото изгрејсонце, на работ на морскиот мраз.

„Тоа е уште еден знак на тревога што ја обележува климатската криза во Арктикот што брзо се загрева“, додаде таа.

Во август, се покажа дека на Гренланд се изгуби рекордна количина мраз за време на екстремно жешката 2019 година, а со толкаво топење може да ја покрие американската држава Калифорнија со над 1,25 метри вода.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Мили мои, кога некоја војска победува, таа го истакнува и издигнува своето знаме во знак на радост и показ за својата победа. Израилскиот народ, во времето на Стариот Завет бил единствениот чувар на богооткриената вера, но многупати бил подложуван на испитанија поради својата похотливост, заради која и отпаѓал од вистината.

Тајната на Крстот е главната проповед на Црквата Христова

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископот г. Партениј, игумен на Свештената Бигорска...

Христовото Распетие и сораспнувањето со Него. За време на празникот, Крстот е положен во центарот на Храмот, окружен со цвеќа и гранчиња босилек.

ДЕНЕСКА Е КРСТОВДЕН – ВОЗДВИЖЕНИЕТО НА ЧЕСНИОТ КРСТ: НЕКА НИ Е НА ПОМОШ

Воздвижение на Чесниот Крст или Крстовден е значаен христијански празник од...

На овој ден верните се потсетуваат на распнатиот Богочовек, на Крстот достоен за безусловна верност, и на неизбежното спасение кое доаѓа преку Христовото Распетие и сораспнувањето со Него. За време на празникот, Крстот е положен во центарот на Храмот, окружен со цвеќа и гранчиња босилек.

УТРЕ Е КРСТОВДЕН – тежок празник: Строг пост за Воздвижение на чесниот крст на кој бил распнат Исус Христос

Воздвижение на Чесниот Крст или Крстовден е значаен христијански празник од есенскиот...

Под слоганот „Филм на секое платнo“ фестивалот CINEDAYS на вљубениците во филмската уметност им понуди разновидна програма, на повеќе локации низ градот.

МАКЕДОНСКАТА ПРЕМИЕРА НА „ХОМО“ НА ЗАТВОРАЊЕТО НА ФЕСТИВАЛОТ CINEDAYS

Премиерата на филмот „Хомо“ на Игор Иванов на покривот на ГТЦ и концертот на ЗЏМ Колектив...