За вакцините на „Модерна“ овој процент е 3,49 и 5,55 проценти за „Џонсон и Џонсон“.

Објавил: Сара Фемина | 1 октомври, 2021 6:19

„АстраЗенека“ предизвикала најмногу несакани ефекти во Австрија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во Австрија најчести несакани ефекти предизвикала вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, а најмалку нус појави биле забележани по вакцината на „Бионтек/ Фајзер“, покажал Извештајот на државната канцеларија за здравствена безбедност.

Несаканите ефекти на „Астра зенека“ биле регистрирани во 12,3 проценти, а на Бионтек/Фајзер во 2,27 проценти од случаите.

За вакцините на „Модерна“ овој процент е 3,49 и 5,55 проценти за „Џонсон и Џонсон“.

Извештајот за несакани ефекти се базира на 10,7 милиони вакцинирани од крајот на декември 2020 година до крајот на септември оваа година.

Притоа во Извештајот се посочува дека ова не се сериозни несакани ефекти.

Според надлежните, 53 проценти од несаканите ефекти биле црвенило околу местото на инјектирање, главоболка и замор.

Властите, исто така, објавија 177 смртни случаи по вакцинацијата, од кои само во два случаи е откриена точна врска со вакцината.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Владата пред само шест дена го прошири администрирањето на третата, бустер доза за лица над 40 години, шест месеци по целосната вакцинација, а денеска таа мерка дополнително ја прошири на сите лица над 18 години.

Франција ќе дава засилувачка доза од анти-ковид вакцината на сите лица над 18 години

Француските здравствени власти предложија проширување на аплицирањето на засилувачката...

Од полицијата наведуваат дека Петра Р.(31) е вработена во Здравствениот дом- Загреб, каде била задолжена да внесува податоци за вакцинација на лица во системот.

Уапсена медицинска сестра од Загреб, фалсификувала ковид сертификати

Медицинска сестра од Загреб е уапсена за издавање на фалсификувани ковид сертификати...

Најавено е дека од тој датум, Швајцарија ќе ги признае истополовите бракови склучени во други земји, кои досега ги третираше како граѓански партнерства.

Од 1 јули во Швајцарија ќе може да се склучуваат истополови бракови

Истополовите бракови во Швајцарија ќе може да се склучуваат од 1 јули следната година,...