- Јас сум скромна личност. И да ми помогнат со чаша вода, јас ќе бидам задоволна - вели Атиџе, на која како протагонистка во документарец не ѝ следува хонорар.

Објавил: Сара Фемина | 23 јануари, 2020 17:52

Атиџе пред заминувањето за Америка: „Можеби Бред Пит ќе сака мене да ме запознае“

Фото/Текст извор: ©женски магазин

Атиџе Муратова (56) е спремна за Холивуд. Се надева дека Холивуд е исто така спремен за неа и за „Медена земја“ откако документарецот за нејзиниот фасцинантен живот како пчеларка која одгледува диви пчели во зафрленото напуштено овчеполско село Бекирлија, победи на фестивалот „Санденс“ во САД и освои највисоки меѓународни признанија и одлични критики.

За црвениот килим на Оскарите на 9 февруари во Холивуд ѝ се шијат специјални традиционални шалвари во жолта и виолетова боја, а за машкиот дел од екипата – смокинзи со пеперутка вратоврска, со дизајнерски потпис на ателје „Кокев“.

– Очекувам победа и два Оскара – оптимистична е Атиџе пред тргнувањето за Америка, на најпрестижното филмско доделување во светот. На денешната кратка средба во МКЦ, специјално за „Женски магазин“, главната хероина, без никаква трема и со широка насмевка, откри дека одвај чека да прошета по црвениот килим со останатите светски ѕвезди.

За црвениот килим на Оскарите на 9 февруари во Холивуд ѝ се шијат специјални традиционални шалвари во жолта и виолетова боја, а за машкиот дел од екипата – смокинзи со пеперутка вратоврска, со дизајнерски потпис на ателје „Кокев“.

На прашањето кој актер или актерка сака да ги запознае, дали е тоа Бред Пит, таа шармантно ни одговори: „Можеби Бред Пит ќе сака мене да ме запознае“.

Иако е во центарот на медиумското внимание со документарецот на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, кој е номиниран во категоријата за најдобар документарец и како прв документарец во историјата на доделувањето кој е во трка со играни филмови од неанглиско говорно подрачје, вели, убаво се чувствува.
За различните коментари во јавноста и на социјалните мрежи и позитивни и негативни, таа вели дека животот го гледа само од позитивна страна.

За социјалната помош што ја добива од сите страни, таа вели дека е добредојдена.

– Јас сум скромна личност. И да ми помогнат со чаша вода, јас ќе бидам задоволна – вели Атиџе, на која како протагонистка во документарец не ѝ следува хонорар.

– Јас сум скромна личност. И да ми помогнат со чаша вода, јас ќе бидам задоволна – вели Атиџе, на која како протагонистка во документарец не ѝ следува хонорар.

Со „Медена земја“ прв пат излезе од границите на Македонија.

– Го видов Сараево, бевме во Аланија во Турција, ги видов лебедите во Швајцарија. Ја видов и Америка. Од високите згради и големите рекламни паноа, не можев да ги видам небото и ѕвездите – искрена е Муратова.

Таа и понатаму останува да живее зимава со болниот брат во своето родно село Бекирлија, иако во соседното село Дорфулија ја чека нов дом. И понатаму ќе собира мед.

– Се зависи од природата. Можеби ќе собереме 60, 80 или 100 кила. Доволно за да ја преживееме зимата – вели Атиџе.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

-Не смееме да дозволиме повторување на минатото, треба да бидеме конкретни со конкретни случаи и институции, а не слепо да веруваме и се потпираме на лажни и непроверени информации пласирани на некои портали.-истакна Манчевски.

Манчевски: За разлика од порано, денес судовите носат пресуди

-Сега институциите на системот функционираат. Главен проблем кај медиумите е ширење...

Дури над дваесет години е верна на истиот парфем „опиум“ на Ив Сен-Лоран. Вели, тајната на нејзиниот дамски изглед се должи на менталната хигиена, а не како резултат на козметички ритуали.

Ласкова: Многу сум горда што придонесов во ослободување на оваа земја од лоши државници

Како посебен советник за култура многу е задоволна што во краток период културата...

Во Сиднеј, Новак имаше огромна поддршка од нашата дијаспора за време на финалето со Надал во финалето на АТП Купот, по што Шпанецот даде скандалозна изјава на штета на српските навивачи.

Срѓан Ѓоковиќ: Мојот син Новак кога ќе ја заврши кариерата ќе живее во Србија со својот народ!

Таткото на Новак Ѓоковиќ ги сумираше впечатоците по неодамна завршениот Австралија...

Потоа доаѓаме до Верушевски како сведок кој тврди дека тие разговори се дадени на СДСМ, дека тие разговори се снимени по нарачка на Верушески кај двајца народни херои кој ги прогласи Заев и јас тврдам дека тие разговори не се по потекло на државната безбедност односно управата за државна безбедност.

Латас призна дека креирал политики со Груевски(ВИДЕО)

Во емисијата на Алфа ТВ „Што не е јасно” со Горан Момировски, гостуваше македонскиот...