сабота, 4 јули 2020

MK/ EN/ DE



Сакам малку да ме остават на раат од интервјуа. Со пчелите си имам работа, порача Атиџе.

Објавил: Катерина Крстиќ | 11 февруари, 2020 15:19

Атиџе: Сакам малку да ме остават на раат, да си работам со пчелите

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Денеска главната протагонистка на Медена Земја, Атиџе Муратова на денешната прес-конференција преку видео врска од Холивуд порача дека сака малку да здивне.

Фотографија од Оскарите…

Сакам малку да ме остават на раат од интервјуа. Со пчелите си имам работа, порача Атиџе.

Таа рече дека и се допаѓа во Лос Анџелес, а најмногу му се радува на океанот.

– Супер си поминувам овде. Најмногу му се радував на океанот. Утре се враќам назад. Но сакам малку да ме остават на раат. Си имам јас работа со пчелите, рече Муратова.

Таа утрово со песна ја поздрави Македонија од Лос Анџелес.

Инаку Атиџе постигна голема слава во Холивуд. Таа со својата искреност и чесност успеа да стигне далеку и за неа и работата со пчелите да слушне целиот свет.

Филмот „Медена земја“ кој е дело на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов освои многубројни награди на престижни филмски фестивали низ светот.Овој македонски документарец  беше номиниран и за Оскар, во категориите Најдобар документарец и Најдобар странски филм. Главната порака во филмот ја испраќа токму Атиџе, одгледувачка на диви пчели испрати силна порака за важноста на здравата и чиста животна средина и за зачувување на рамнотежата во природата. 

 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој во допис до медиумите вели дека објавените разговори се лаги од трети лица кои нема да ги попречат да даваат плати и да плаќаат даноци.

Вице Заев: Објавените разговори се лаги- Заеви се чесни и вредни Македонци

Откако денеска на Јутјуб каналот се појави нова аудио бомба за Заеви, се огласи и Вице...

Средствата со кои Градот Скопје ќе ги субвенционира занаетчиите за набавка на потребни алати и репроматеријали се во износ од 80% од нивната вредност, но не повеќе од 50.000 денари по лице, со вклучен персонален данок на доход!

ФИНАНСИСКА ПОДДРШКА ЗА СКОПСКИТЕ ЗАНАЕТЧИИ

Градот Скопје со цел да го поттикне развојот на традиционалните занаети во изумирање...

Од аудио бомбата Тушникот се фали дека добил зелено светло од Рашо кој најверојатно е Радиша Бојовиќ зет на Зоран Заев, а ќе оствари средба со братот на Зоран, Вице Заев за да се запали автомобил на човек од Битола затоа што тој бил од ВМРО-ДПМНЕ.

НОВА АУДИО БОМБА: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче даде црвен картон да не работи ништо

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа...

Портпаролот на Град Скопје, Ваљон Салиху денеска одржаа прес-конференција и ги објасни деталите за распишаниот повик за субвенции на инвертер клима уреди!

РАСПИШАН ЈАВНИОТ ПОВИК ЗА СУБВЕНЦИИ НА ИНВЕРТЕРИ (АПЛИЦИРАЊЕТО ЗА СУБВЕНЦИИ СЕ ВРШИ САМО ОНЛАЈН)

Град Скопје вчера го распиша јавниот повик за субвенции на инвертер клима уреди за...