И понатаму поради зголемената влажност во воздухот очекуваме доста спарно и мачно време.

Објавил: Сара Фемина | 26 јуни, 2019 16:26

АФРИКАНСКИ БРАН ВО МАКЕДОНИЈА: Почетокот на јули носи високи температури!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Африкански бран и претежно стабилно, суво и сончево време ни носи почетокот на новиот месец кој што ни следува, односно месец јули.

На почетокот од истиот се очекува пораст на температурите кој насекаде ќе се искачуваат над 30 степени односно истите ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 39 степени додека во најтоплите региони од сега гледано температурите на воздухот се очекува да се искачат и до 42 степени.

Инаку изминатиот период помина во знакот на доста нестабилно време со чести врнежи, грмежи и невремиња кој направија бројни штети низ државава и поплавија дворови и домови, најпогодени во изминатиот период од силното невреме се секако земјоделците каде врнежите од град им направија огромни штети врз земјоделските култури и посеви.

Конечно по долго време со многу врнежи и нестабилно време во следниот период ќе можеме да уживаме во многу сонце а на самиот почеток од јули месец и во Африканската топлина која не очекува и која ќе услови голем пораст на температурите на воздухот.

Да напоменеме дека и понатаму поради зголемената влажност во воздухот очекуваме доста спарно и мачно време.

Подготви: Славчо Поповски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Денеска времето во целата земја ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и слаб до умерен ветер претежно од северен правец.

СОНЧЕВО ВРЕМЕ: Денес високи дневни температури во Македонија!

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност...

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност со пороен дожд и ретки грмежи. Минималната температура ќе се движи од 10 до 18 степени, а максималната температура од 27 до 35 степени. УВ индексот ќе биде 8.

Вонредна временска прогноза – еве какво време ќе имаме следниве денови

Денеска имавме сончево време со температри до 35 степени, а попладнево не очекува големо...

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 31, Крива Паланка 27, Маврово 23, Кавадарци 32, Берово 25, Охрид 26, Битола 29, Дојран 33 Целзиусови степени.

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Еве какво време не очекува денес!

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Денес во...