Откако Дестани го разви бизнисот со Електрични Возила сега ќе копал

Објавил: Македонка Димкин | 23 јули, 2023 20:20

Ахмети, Ковачевски и Груби ќе завршат во затвор?

Фото/Текст извор: ©Магазин

Владата ќе плати повеќе од една  милијарда евра на Назиф Дестани и неговата фирма Еуромакс Ресурсис на арбитражен суд доколку владата сега ја раскине концесијата за рудникот Иловица-Штука.

Владата на СДС и ДУИ и покрај тоа што знаела дека граѓаните од струмичко се против изградба на рудник, ја споиле концесијата и дале зелено светло за ископ на бакар и злато, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Како што посочуваат Назиф Дестани купил удел во Еуромакс Ресурсис откако владата ги споила двете концесии Иловица-Штука.

– Дестани близок човек до ДУИ и покрај тоа што немал никакво искуство со ископ на бакар и злато, решил да вложува во отворање на рудник во источниот регион. Владата на СДС и ДУИ детално ја разработиле цела бизнис зделка и со одлука на влада му дозволиле на Дестани да преземе удели во Еуромакс Ресурсис, истакнуваат тие.

Додаваат дека со самата одлука на владата за спојување на концесиите, Ковачевски и Ахмети знаеле дека граѓаните се против рудник во струмичко, но исто знаеле дека доколку дадат согласност и истата ја раскинат, Дестани по судски пат ќе добие оштета од државата повеќе од една милијарда евра.

Дали Ковачевски се согласил за спојување на концесиите само за Дестани да наплати повеќе од милијарда евра од буџетот на државата? Колку од тие пари ќе завршат во џебот на Ковачевски, а колку кај Ахмети? Ковачевски лажеше дека нема да има рудник во локалитетот Иловица. Дури и министерот за економија Крешник Бектеши го демантира Ковачевски кога кажува дека одлуката е јасна и нема повлекување на истата, истакнуваат тие.

Нагласуваат дека  Ковачевски и Ахмети се најголеми профитери.

Ковачевски и Ахмети се расфрлаат со парите на граѓаните и се однесуваат недомаќински со државниот буџет. Владата на СДС и ДУИ работат на штета на граѓаните. Секој ден плус за оваа влада на СДС и ДУИ, губат граѓаните. Излез од оваа ситуација и одговорност за целиот криминал ќе има по промена на власта, стои во соопштението.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Дали и за колку ќе поскапи струјата за домаќинствата и малите потрошувачи од 1 јули се уште е неизвесно.

Мрежарината за струјата може да се намали во декември- ако малите фирми одат на слободен пазар тоа ќе биде олеснување за сите

Дали и за колку ќе поскапи струјата за домаќинствата и малите потрошувачи од 1 јули...