Ахмети му порача на Заев дека му ги знае сите слабости, но тој не е како него да зборува јавно, тоа не е машки, рече Ахмети и додаде дека Заев го молел за да го направи премиер.

Објавил: Катерина Крстиќ | 9 јули, 2020 21:30

Ахмети: Заев лаже, сите знаат дека тој ме молеше мене, јас го направив премиер

Фото/Текст извор: ©Извор: прес24

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во предизборен настап пред гостиварци рече дека цел свет знае дека тој  бил клучниот фактор Зоран Заев, поранешниот премиер да ја добие таа функција.

– Јас не сум политичар кој што тоа што го зборува на сабајле не го кажува навечер. Тој и се предомислува, зошто го познавам, но не прави добро затоа што така ги иритира Албанците, го стеснува просторот за партнерство. Јас сакам да победат затоа што сме ги почнале овие работи кои не се лоши, но со тоа што го прави тој го стеснува просторот за комуникација и на заедничко делување – рече вчера Али Ахмети од Гостивар.

Ахмети му порача на Заев дека му ги знае сите слабости, но тој не е како него да зборува јавно, тоа не е машки, рече Ахмети и додаде дека Заев го молел за да го направи премиер.

– Не ми личи мене да излезам и да зборувам за неговите слабости. Тоа не е машки, секако во текот на некое партнерство, комуникација, соработка за овие 20 години јас знам слабости и доблести за сите. Не е машки да се зборува. Тоа е затворено поглавје, завршена приказна. И тој лаже, сите знаат дека тој ме молеше мене и јас го направив премиер. Ова е вистината, целиот свет ја знае – додаде лидерот на ДУИ.

Тој на собирот додаде дека и претседателот на државата Стево Пендаровски ја има таа функција, благодарение на ДУИ.

– И овој претседател, за кој со целото срце се ангажиравме, беше и пред пет години кандидат, но изгуби. После пет години се обединивме и тој победи и јас му посакувам успех и здравје за да работи за доброто на граѓаните. Но, што ги вознемирува и што им предизвикува таква паника кандидатот за премиер, никогаш не би ми паднало на памент. Сите во паника се исплашени дека ќе ја земеме државата. Нема како да ја земеме, тука ќе биде државата – порача Ахмети.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Како последица на тоа, тој предупреди дека светот се соочува со „генерациска катастрофа што може да доведе до губење на незамислив човечки потенцијал, да поткопа децениски напредок и да ги влоши вкоренетите нееднаквости”.

Гутереш: Пандемијата доведе до најголемо нарушување на образованието во историјата

Денеска Антонио Гутереш, генералниот секретар на Обединетите нации рече дека оваа...

Вчера во земјава беа регистрирани 74 нови случаи на ковид-19 , а на врвот е Скопје, со 14 заболени. Во главниот град до сега има 1.372 активни случаи на коронавирус.

Во овие два македонски града нема ниту едeн активен случај на коронавирус

Верувале или не во Македонија има и градови каде нема ниту еден заразен со вирусот...

Сите патнички и товарни моторни возила што планираат да остварат влез и излез од и во Грција до наведениот период, тоа ќе може да го остварат на грчкиот граничен премин ,,Евзони“.

Ќе ги отвори ли Грција конечно границите за македонските државјани?

Границите со соседна Грција и натаму остануваат затворени за сообраќај целосно до...

Веќе е речиси извесно дека училиштата во земјава, каде бројот на деца е многу мал ќе имаат редовна настава со секојдневно одење во училиште, единстевно што треба да договорат е како ќе работат оние училишта каде има огромен број деца во паралелките.

ШКОЛИТЕ СО МНОГУ ДЕЦА ВО КОМБИНИРАНА НАСТАВА, ОСТАНАТИТЕ РЕДОВНО ВО ШКОЛО?

Претставнивници од Министерството за образование и наука, денеска и утре на состанок...