Реков дека ДУИ има поставено стабилни структури кои можат да функционираат без Али Ахмети, без Блерим Беџети, без Муса Џафери, без Изет Меџити, ова е национална инвестиција и оваа национална инвестиција има силна основа и силна поддршка“, рече Ахмети

Објавил: Мате Парлоф | 25 септември, 2022 17:24

Ахмети за расколот во ДУИ: Без секого се може

Фото/Текст извор: ©сител/магазин.мк

Лидерот на ДУИ застана во одбрана на вицепремиерот Груби. Ден по писмото во кое 20 истакнати членови на партијата го обвинија Груби за самоволие, Ахмети вели дека паријата има поставено стабилни структури кои можат да функционираат дури и без него.

Реков дека ДУИ има поставено стабилни структури кои можат да функционираат без Али Ахмети, без Блерим Беџети, без Муса Џафери, без Изет Меџити, ова е национална инвестиција и оваа национална инвестиција има силна основа и силна поддршка“, рече Ахмети!

За барањето на потписниците на писмото Ахмети да го врати единството во партијата, лидерот на интегративците вели дека  ова не е нешто ново. Внатрепартиските превирања ги оцени како вредности на демократијата на кои и тој самиот инсистира веќе 20 години

Во оваа ситуација кога сме при крај со задачите за прием во ЕУ, за завршување на коридорот 8 и цело ова време работиме на реформите во судството, борбата против криминалот и корупцијата, се ова бара завршување на задачите. Не верувам дека пратениците ќе ја ризикуваат иднината на генерациите. Ова е дневна политика, не е нешто што не може да се менаџира и да се надмине. Во овие 20 години колку што јас ја водам партијата, секогаш имало незадоволство, дебати и секогаш сум бил отворен за предлози и мислења, и никој не отишол на гилотиња за различно мислење“ , вели Ахмети.

Во внатрепартиските превирања во ДУИ, владејачката партија не гледа закана по  мнозинството во Собранието. Од СДСМ оценуваат дека ова се недоразбирања внтаре во партијата кои нема да влијаат врз работата на Владата.

20 истакнати членови на ДУИ меѓу кои и актуелни градоначалници и пратеници вчера преку писмо го обвинија првиот вицепремиер Груби за самоволие, чие однесување го оценија како арогантно, што според нив придонесува за пад на поддршката на партијата.

Груби се уште е без коментар за ваквите обивнувања. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Постапката на Битиќи за Мицкоски е без преседанс, а неговото однесување го отцени како некултурно и дрско, кое говори за карактерот на човекот кој е платен со народни пари.

Мицкоски до Ковачевски: Ако не го разрешиш Битиќи, само ќе потврдиш дека си обичен измеќар на други интереси

 Слободата на говорот е загарантирано уставно право и ги охрабрувам новинарите...

Претседателот на Владата и на владејачката партија негираше дека има поврзаност меѓу враќањето на Заев и ескалацијата на односите меѓу сегашниот и поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и Никола Груевски. Ковачевски негираше и дека од Груевски добил материјали на уесбе!

Ковачевски за враќањето на Заев во СДСМ: Не му ја чувам партиската фотелја

Премиерот и претседател на СДСМ вели дека во партијата сѐ уште не била отворена ниту...


ВМРО-ДПМНЕ: Криминалот на Мерко ја замолчи ДУИ, само Ковачевски го брани
22/06/2023 - 08:28471
Од: А1он
SHARE
САД го откри, a македонските институции го премолчуваат криминалот и корупцијата на СДС и ДУИ. САД го прогласи Рамиз Мерко, градоначалник од ДУИ за персона нон грата во САД. Ова важи и за неговото семејство велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Добивај вести на вибер
dobivaj vesti na viber
– Рамиз Мерко е на црната листа бидејќи бил вмешан во значителна корупција, влијаел на судски процеси и злоупотребувал фондови нотираат од Стејт Департментот. Мерко сам не можел да влијае на судски процеси без поддршка од другите владини функционери на ДУИ и СДС. Прашањето е во колку од овие криминални процеси се вмешани и други лица од ДУИ? САД потврди дека ДУИ е криминална. Сите ја гледаат корупцијата во ДУИ, само Димитар Ковачевски и СДС не ја гледаат. ДУИ мора да оди во опозиција. ДУИ мора да расчисти со криминалот во нивните структури. Бараме сериозна реакција од институциите се вели во соопштението од партијата.

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалот на Мерко ја замолчи ДУИ, само Ковачевски го брани

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалот на Мерко ја замолчи ДУИ, само Ковачевски го брани! САД го...