Ова е она што вие, младите, го барате. Младите бараат услови за живот како нивните врсници на запад, работни места како и модерна животна средина – додаде Ахмети.

Објавил: Перо Милчин | 5 јуни, 2021 13:10

Ахмети: Зелената агенда ќе го носи потписот на ДУИ

Фото/Текст извор: ©слободен печат

По усвојувањето на нормативниот дел од Охридскиот договор и неговото секојдневно спроведување, темелните реформи, членството на Република Македонија во НАТО и запечатувањето на европската иднина, дојде време Демократската унија за интеграција да се трансформира . Ова го изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети за време на неговиот говор по повод 19-годишнината од основањето на неговата партија, пренесува Слободен печат.

Затоа, денес, на 19-от роденден на Демократската унија за интеграција, во согласност со Резолуциите усвоени на нашиот последен Конгрес, ние започнуваме нова политика, нов начин на водење политика и директно дејствување, надвор од етничките права, развој и цели на интеграција, политика за правда во животната средина, квалитет на живот.
 
Денес, Демократската унија за интеграција како целина ја прифаќа зелената агенда како дел од Европскиотите зелени напори и ја додава на програмските столбови како приоритет – изјави Ахмети.

Лидерот на ДУИ, Ахмети, исто така, во оваа пригода рече дека тој и неговите соработници веќе се фокусираат целосно на квалитетот на животот, условите за живот, развојот, квалитетно образование и здравство, неселективна правда, дигитализација, социјални политики, инфраструктура, економија и животна средина.

Ахмети нагласи дека, Демократската унија за интеграција, како една од најуспешните политички организации во историјата на Македонија, се роди како неопходност на тоа време, како сила обврзана од граѓаните да воспостават еднаквост преку целосно спроведување на Охридскиот мировен договор.

Една млада девојка, Грета Тунберг, го обиколи светот со аларм за климатските промени и еколошката политика и сите и ја отворија вратата. Дојде време да ја отвориме вратата и да ги прифатиме овие политики за зелена, безбедна, развиена и здрава иднина.

Ова е она што вие, младите, го барате. Младите бараат услови за живот како нивните врсници на запад, работни места како и модерна животна средина – додаде Ахмети.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

ЕУ дискутира за епидемиолошката состојба во „трети земји“ на секои две недели и го ажурира списокот на оние земји што се сметаат за безбедни за патување

Од 25 јуни Германија ќе дозволи влез на патници кои не се од ЕУ, но само со примени две дози вакцина

Од 25 јуни германската влада ќе им дозволи на патниците надвор од ЕУ кои ги примиле двете...

Настанот е пријавен во Одделенито за внатрешни работи од каде потврдуваат дека е приведено едно лце под сомнение дека е сторител на казненото дело „убиство во обид“.

Тешко ранет жител на Дебар!

Дебар,18 јуни 2021(МИА) – А.И. од Дебар синоќа бил ранет со огнено оружје, а поради сериозноста...

На Задушница се посетуваат гробиштата каде што со молитва, пченица и лепче осветено со црвено вино се изразува помен за починатите

Православните христијани денеска и утре го празнуваат Задушница

Православните христијани денеска и утре го празнуваат Задушница во чест на душите...

Зоран Заев со секоја нова изјава продава се повеќе и повеќе, позициите на државата со Заев се трајно разнишани.

ВМРО-ДПМНЕ со молба до Заев да си оди лош бил, Заев не молеше беше на улица!

Заев повторно на маса вчера става отворање на Уставот и ветува работи за кои нема согласност. Воедно...