И претседателот на ДУИ со порака за Илинден

Објавил: Мирко Бачиќ | 2 август, 2018 13:16

Ахмети: Со преспанскиот Договор сме поблиску до вековните стремежи

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изјави дека 115 годишнината од Илинденското востание во Крушево не наоѓа поблиску од кога било до реализирање на вековните стремежи за слобода – мир и еднаквост.

“Македонци – Албанци – Власи и други се обединија во борбата за правата кои што им беа ускратени. Со визија за иднината и еднаквоста како почетна мисла – тие ги поставија темелите на нашето денешно општество. И денес како и пред 115 години – заедно ја градиме државата во преродбеничкиот дух кој што ја определи нашата припадност кон западот.” – се наведува во писмената изјава до медиумите на Ахмети.

Посебните денови како денешниот – се наведува натаму – да ни послужат како мотив да се соединиме во последните чекори на нашиот долг пат и да го реализираме вековниот сон на нашите граѓани.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Илинден

Претседателот Иванов на централната манифестација во Крушево со јасни пораки и за Илинден и за политичката криза која се создаде со Договот за промена на името

Иванов: “Судбината на Македонија е во рацете на самите Македонци!”

Не го прифаќам грчкиот договор кој е на штета на македонскиот национален...