За лидерот на ДУИ, Али Ахмети, денес, освен обвинителството и одбраната, прашања имаа и родителите на убиените момчиња.

Објавил: Сара Фемина | 21 февруари, 2020 18:01

АХМЕТИ СВЕДОЧЕШЕ ВО “МОНСТРУМ”: Јас сум лидер на политичка партија, а не директор на театар

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Лидерот на ДУИ Али Ахмети сведочеше за случајот „Монструм“.

За лидерот на ДУИ, Али Ахмети, денес, освен обвинителството и одбраната, прашања имаа и родителите на убиените момчиња.

Горан Наќески, таткото на убиениот Александар, го праша Ахмети дали се познава со некого од обвинетите, пишува МКД.

Во декември Врховниот суд ги укина пресудите и ги ослободи од притвор осудените Агим Исмаиловиќ, Хаќи Азири, Сами Љута и Фејзи Азири, по што им определи мерки на претпазливост. По укинувањето на пресудите, случајот го презеде СЈО и предметот беше вратен на повторно судење.

Лидерот на ДУИ одговори дека лично го познава Фејзи Азири, и тоа од ‎2002-2003 година. Следното прашање на Наќески беше дали на Ахмети му е познато дека обвинетиот Фејзи бил главен логистичар за време на конфликтот во 2001 во Брест, Малино Маало и Танушевци, но судот ова прашање не го дозволи, бидејќи не се однесува на петкратното убиство.

Под чија директива Министерството за правда не потпишува за екстрадиција на бегалците и дали со Вашето политичко влијание и моќ можете да извршите влијание да се екстрадираат убијците?

„А дали стоите на изјавата дека овој настан е срам за Албанците?“, праша Наќески. Ахмети одговори: „Ќе ви го кажам тоа што го мислам и денес, дека нема Албанец што би го правел тоа, но ако извршителите на ова се Албанци, Албанците со плукање ќе ги казнат“.

„ Пред се, ние сакавме вистината да излезе на виделина и да триумфира правдата, само така можат да најдат мир тие кои ги загубија своите најмили, но и не со секој услов да се инструментализира еден виновен туку тој што го има сторено делото и да одговара, да нема селективна правда. Ваквите случаи нас не примораа да размислуваме на ветинг во судството, рече Ахмети.

Јас сум лидер на политичка партија, а не директор на театар одговори Ахмети од пултот во судницата.

Исто така сведочеше и Османи.

„Многу е важно што има повторување на судскиот процес за случајот наречен „Монструм“. Тоа е важно затоа што очигледно првото судење поради чувството на нетранспарентност создаде многу дилеми по однос на епилогот на судењето што потоа придонесе на недоверба на одлуката за процесот, но и недоверба во целиот судски процес” – рече Османи.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Српската армија во салата 1 организира простор за сместување, јадење и гледање телевизија, а достапни се книги, списанија и дневeн печат.

ЕКСКЛУЗИВНО МЕНИ- вака се хранат заразените ВО КАРАНТИН во Србија: Гулаш, свинско месо, печење, туршија, цвекло!

Во салата 1 на Белградскиот саем, каде што српските вооружени сили организираа привремена...

Онтарио се бори да најде повеќе респиратори, но бидејќи потрагата по нив е низ целиот свет, тие се свртеа кон други можни решенија.

ДОКТОР СО ЕДЕН РЕСПИРАТОР СПАСИ 9 ЖИВОТИ: Цел свет зборува за генијалниот потег на докторот од Канада!

За секоја земја во време на пандемија на коронавирус, еден од најголемите проблеми...

Голем број на студии докажаа дека овој принцип е штетен за општата здравствена состојба, особено кога станува збор за хронични пациенти.

ГО ПОМЕРИВМЕ ЧАСОВНИКОТ НАПРЕД: Еве каква промена се случува кај жените и што треба да направат!

Заштеда на дневното време во Европа започна во ноќта помеѓу сабота и недела, кога ги...

Подобриот квалитет на воздухот, според научниците од универзитетот, би можел да спаси помеѓу 50 000 и 75 000 луѓе од предвремена смрт.

ПОСЛЕ КОРОНА, НИ СЕ ЗАКАНУВА НОВА КАТАСТРОФА: Од ова нема да можеме да се заштитиме со изолација!

Пандемијата на коронавирус го смени начинот на живот во целиот свет.  Драстичните...