Инсистираме и ќе го реализираме ветингот во сите сфери на општествениот живот почнувајќи од судството, но и во сите државни институции, бидејќи ние само така ќе се бориме против корупцијата и екстремизмот,

Објавил: Перо Милчин | 13 октомври, 2019 18:15

АХМЕТИ: „Ја вративме гордоста кај Албанците – ГО УБИВМЕ СТРАВОТ, ние станавме свои на своето”

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

– Ние станавме свои на свое, го убивме стравот, ја вративме гордоста кај Албанците. Во иднина ќе работиме на подготвување нови генерации за ЕУ и НАТО – рече вчера лидерот на ДУИ Али Ахмети на изборно собрание на партијата во Кичево. 

Инсистираме и ќе го реализираме ветингот во сите сфери на општествениот живот почнувајќи од судството, но и во сите државни институции, бидејќи ние само така ќе се бориме против корупцијата и екстремизмот,

Со функционирањето на правната држава ќе бидеме поблиску до европските вредности, ќе станеме 30. членка на НАТО до крајот на годинава или почетокот на идната. Подготвени сме да се соочиме со сите предизвици кои ги има потот кон ЕУ – истакна лидерот на ДУИ Али Ахмети вчера на изборно собрание на партијата во Кичево.

На вчерашниот настан присуствуваа повеќе членови на партиско раководство и други функционери на партијата.

 Ние станавме свои на свое, го убивме стравот, ја вративме гордоста кај Албанците. Во иднина ќе работиме на подготвување нови генерации за ЕУ и НАТО – рече Ахмети.

Градоначалникот на Кичево Фатмир Дехари рече дека ДУИ ќе биде успешна како партија и во наредниот период, како што беше во изминатите 18 години од формирањето.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Пендаровски на средбата со Макрон ќе има можност директно од него да ги слушне ставовите на Франција за проширувањето и за новата методологија на преговарање.

Пендаровски агрументите ќе ги стави пред Макрон – ќе успее ли нашиот претседател да ја убеди Франција дека згреши во одлуката?

Стево Пендаровски денеска ќе има средба со шефот на француската држава Емануел Макрон. Пендаровски...

„Мал Шенген“ е иницијатива што ветува, изјави вчера во Женева специјалниот претставник на САД за Балканот, Метју Палмер.

Мафијашите се во нашите редови- судиите се заштитени криминалци

Европскиот воз оди на спореден колосек. Дали во Скопје пристигнува евроскептицизмот? Зошто...

Тој пред насобраните граѓани на Охрид порача дека долгот на општина Охрид, која12 години само растеше сега е намален на 380 милиони денари.

Георгиески на трибина: Охрид се соочува со проблеми напластувани деценија наназад, ни оставија блокирана сметка

Охрид се соочува со проблеми напластувани деценија наназад, кои оставија блокирана...

-Во 2014та кога бевме побарани за кандидати ни беше поставено прашањето дали сме спремни да гласаме за промена на името. Тоа беше услов. Јас одговорив потврдно, рече Исмајлоска.

ПРОДОЛЖУВА ПРИТИСОКОТ КОН ПРАТЕНИЦИТЕ: Исмајлоска и Рангелова со трагокомични изјави(ВИДЕО)

По гласањето, ја интензивирав комуникацијата со Нола, зошто сметав дека немавме искрен...