Скопско лето 2018

Објавил: admin@magazin | 3 јули, 2018 19:15

Балетскиот перформанс „Метаморфоза“ вечерва во МОБ

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Вечерва од 21 часот, во МОБ, во рамките на фестивалот „Скопско лето 2018“, ќе се одржи премиера на современиот балетски перформанс „Метаморфоза“.

Концепт и кореографијата ги направи Ивана Коцевска, а музиката е на Филип Глас и на Иван Пенов. Клавир ќе свири Дино Имери. Костимографијата ја изработи Милена Атанасова.

Како танчари ќе настапат: Илијана Данаилов, Христина Наќевска, Ангела Велевска, Ивана Димковска, Меланија Гоцевска, Медина Јусуфович, Виолета Карајанова, Мартина Димовска, Исидора Краљевска, Мирослав Митрашиновиќ, Ендру Кук, Бојан Мицев, Ивана Коцевска, Теодора Ежовска. Настанот е во продукција на Дирекцијата за култура и уметност на Скопје. 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балет

Во рамките на 47. Мајски оперски вечери на 12 мај ќе биде изведен еден од најубавите балети во класичната уметност „Лебедово езеро“ на Петар Илич Чајковски

“ Мајски оперски вечери“ утре со “Лебедово езеро“

Во улогата на Одета и Одилија, белиот и црн лебед ќе настапи Маја Махатели од Грузија,...

На 20.06.2018 година, на големата сцена во Македонската опера и балет, Културно – уметничкиот центар Битрикс ќе ја изведе премиерата на најновата танцова претстава наречена “Тишина”.

Танцот во „Тишина” со гласна порака против семејното насилство

Идејата за претставата “Тишина” е поттикната од еден од најчестите проблеми на денешницата...