Сепак локално се очекува и нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грми, силен ветер и услови за појава на НЕВРЕМЕ со град.

Објавил: Стојче Бушин | 11 октомври, 2020 15:17

БАЛКАНОТ ПРЕД ЗИМСКИ УДАР – СЕ ОЧЕКУВААТ ИНТЕНЗИВНИ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД И СНЕГ

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Почнувајќи од доенес и тоа од Словенија и Хрватска, каде најпрво ќе пристигне студениот бран од Арктикот и ќе услови врнежи од дожд и снег на планините, додека темпоературите значително ќе се намалат и ќе бидат невообичаено ниски за овој дел од годината пишува метео аларм!

Потоа од овој студен бран доцна попладнево и во текот на ноќта кон утрешниот ден ќе биде зафатена и Босна каде исто така се очекуваат интензивни врнежи од дожд, поради продорот на студен воздух на планините врнежите од дожд ќе поминат во врнежи од снег каде ќе дојде до формирање на снежна покривка, локално и позначителна.

Сепак локално се очекува и нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грми, силен ветер и услови за појава на НЕВРЕМЕ со град.

Се на се, оваа промена во регионот ќе донесе од се по нешто а кај нас ќе пристигне утре попладне и во вечерните часови.

Најнова детална анализа околу големата промена на времето кај нас следува понатаму – следете не!

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Особено во втората половина од оваа недела, и тоа особено во ноќните и во претпладневните часови по одделни котлини и речни долини ќе има појава на магла и на ниска облачност!

НАЈНОВИ МЕТЕО ИНФОРМАЦИИ: И ВО СЛЕДНИТЕ НЕКОЛКУ ДЕНОВИ СТАБИЛНО И БЕЗ ВРНЕЖИ

И понатаму нашата територија ќе се наоѓа под влијание на висок воздушен притисок и...

Освен Македонија, од студениот Арктички бран е зафатен целиот Балкански Полуостров, во делови од Балканот како и од Македонија изминатиов викенд провеа и првиот снег на помала надморска височина.

СТУДЕНИОТ БРАН ВЛИЈАЕ НА ВРЕМЕТО КАЈ НАС: РЕЧИСИ НАСЕКАДЕ ИЗМЕРЕНИ МИНУСНИ МИНИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ

Студениот бран кој се спушти од Арктикот и ја зафати нашата територија денес наутро...

Ќе продолжи да дува умерен до засилен ветер од северен правец, кој наизразен ќе биде Долж Повардарието.

НАЈНОВИ ИНФОРМАЦИИ: МАКЕДОНИЈА СЕ ПОВЕЌЕ ПОД ВЛИЈАНИЕ НА СТУДЕНИОТ БРАН ОД АРКТИКОТ

Територијата на нашата држава е се повеќе под влијание на студениот бран кој се спушта...

Еден од постудените градови утринава е и Битола и Скопје – Петровец каде се измерени температури од околу -5 степени.

ПРОДОРОТ НА ПОЛАРЕН ВОЗДУХ ОД АРКТИКОТ КОН МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНА – ИЗМЕРЕНИ СЕ -10°C

Продорот на поларен воздух од Арктикот кон нашата државава веќе започна уште утринава...