Токму ова поради влијанието на студениот воздух од север кој ќе се спушти на Балканскиот Полуостров и ќе услови невообичаено ниски температури на воздухот!

Објавил: Стојче Бушин | 9 октомври, 2020 8:29

БАЛКАНОТ СЛЕДНАТА НЕДЕЛА ЌЕ БИДЕ ПОГОДЕН ОД СТУДЕН БРАН КОЈ ЌЕ ГО ДОНЕСЕ ПРВИОТ СЕРИОЗЕН СНЕГ

Фото/Текст извор: ©Метео Аларм/Магазин.мк

Планинските места од Балканот, односно од Словенија, Хрватска и Босна во текот на следната недела ќе бидат покриени со првиот сериозен снег за оваа сезона.

Токму ова поради влијанието на студениот воздух од север кој ќе се спушти на Балканскиот Полуостров и ќе услови невообичаено ниски температури на воздухот.

Студениот бран ќе започне да го зафаќа Балканот уште од недела попладне и навечер а најитензивни снежни врнежи на планинските места во регионот се очекува во вторник.

Со оваа промена во најголем дел од Балканот ќе започне и грејната сезона која официјално започнува на 15ти октомври

Промената на времето ќе се почувствува и кај нас но детални информации околу ова следуваат понатаму.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Ќе биде и претежно тивко па токму поради ова, по одделни котлини ќе има појава на магла и на ниска облачност.

ВО ВТОРАТА ПОЛОВИНА ОД ОВАА НЕДЕЛА ИАКО СТАБИЛНО, СЕПАК ПО ОДДЕЛНИ КОТЛИНИ МАГЛИВО И ПОСТУДЕНО

Под влијание на стабилна и сува воздушна маса, и во текот на следните неколку денови...

Особено во втората половина од оваа недела, и тоа особено во ноќните и во претпладневните часови по одделни котлини и речни долини ќе има појава на магла и на ниска облачност!

НАЈНОВИ МЕТЕО ИНФОРМАЦИИ: И ВО СЛЕДНИТЕ НЕКОЛКУ ДЕНОВИ СТАБИЛНО И БЕЗ ВРНЕЖИ

И понатаму нашата територија ќе се наоѓа под влијание на висок воздушен притисок и...

Освен Македонија, од студениот Арктички бран е зафатен целиот Балкански Полуостров, во делови од Балканот како и од Македонија изминатиов викенд провеа и првиот снег на помала надморска височина.

СТУДЕНИОТ БРАН ВЛИЈАЕ НА ВРЕМЕТО КАЈ НАС: РЕЧИСИ НАСЕКАДЕ ИЗМЕРЕНИ МИНУСНИ МИНИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ

Студениот бран кој се спушти од Арктикот и ја зафати нашата територија денес наутро...

Ќе продолжи да дува умерен до засилен ветер од северен правец, кој наизразен ќе биде Долж Повардарието.

НАЈНОВИ ИНФОРМАЦИИ: МАКЕДОНИЈА СЕ ПОВЕЌЕ ПОД ВЛИЈАНИЕ НА СТУДЕНИОТ БРАН ОД АРКТИКОТ

Територијата на нашата држава е се повеќе под влијание на студениот бран кој се спушта...