Во колумната за „Хералд сан“,Грот беше многу суров кон Новак во неколку наврати, како што  правеше и претходно.

Објавил: Катерина Крстиќ | 7 јули, 2020 11:51

БАРААТ ЃОКОВИЌ ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ: Не ми е грижа за неговата донација во болниците, Ѓоковиќ мора да си оди!

Фото/Текст извор: ©ало.рс

Критиките кон Новак Ѓоковиќ продолжува по организирањето на Адрија Тур, а последната доаѓа од Австралија.

Поранешниот тенисер Сем Грот го повика првиот светски тенисер да си поднесе оставка како претседател на Советот на играчи во Белград и Задар.

Во колумната за „Хералд сан“,Грот беше многу суров кон Новак во неколку наврати, како што  правеше и претходно.

„Новак Ѓоковиќ мора да си замине. Неговата позиција како претседател на Советот на играчи е смешна. Тој треба да си даде оставка. Дали сакате таа личност да ве води? За што ли размислуваше? Кој по ѓаволите го советува?“ пишува Гротото во колумната.

Новак Ѓоковиќ на 23 јуни, соопшти дека е позитивен на коронавирус, најдобриот тенисер на АТП листата изрази жалење за настанатата ситуација. Имено и неговата сопруга Јелена беше заболена од вирусот…

Грот отиде чекор подалеку велејќи дека српскиот ас „сторил се за да ја загрози можноста за враќање на тенисот, со организирање на турнејата Адрија“.

„Додека играчите и службениците ширум светот прават се што е во нивна моќ да го вратат нашиот спорт и да започнат со тренинзи и натпревари среде глобална пандемија, светскиот рекет број еден бележи танцување, дружење и гушкање со луѓето и со тоа директно кршење на сите светски упатства за здравје“.

Тој му замери на Новак и  за тоа што не присуствуваше на конференцијата „Зум“, на која учествуваа 400 други играчи.

“Додека Новак танцуваше и се дружеше со пријателите, многу други играчи беа на разговор обидувајќи се да ја развијат логистиката за рестартирање на турнејата. Ми беше кажано дека Новак не бил ниту на тој настан. Како  претседателот на Советот не е таму? Тоа не е лидерство.” рече Грот, а потоа продолжи.

„Неговата единствена опција е да си даде оставка. Играчите губат доверба во него“, истакна Австралиецот.

Иако Новак се извини, свесно признавајќи одредени грешки на турнејата Адрија, Грот смета дека тоа не ги компензира неговите постапки.

„Тој е одговорен. Многу луѓе беа позитивни како резултат на неговиот настан. Не ми е грижа дали тој се извинил или донирал пари во болниците. Јасно е дека здравјето на луѓето не било земено предвид. Тој морал да даде пример и сè што направил сè уште има последици “.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Тенис

Таткото на тенисерот често пати во јавноста знае да даде контроверзна изјава за ривалите на својот син, па така и овој пат тој вината ја гледа во Григор Димитров, Бугаринот кој прв пријави позитивен тест.

Се огласи таткото на Ѓоковиќ и го откри виновникот кој го рашири коронавирусот: ТОЈ дојде болен од којзнае каде

Откако вчера во јавноста излезе веста дека светскиот број еден тенисер Новак Ѓоковиќ...

Тој имаше закани од Албанците кога рече дека Косово е Србија, откри Дијана Ѓоковиќ во една ТВ емисија.

АЛБАНЦИТЕ НИ СЕ ЗАКАНУВАА КОГА НОВАК ИЗЈАВИ ДЕКА КОСОВО Е СРБИЈА: Дијана Ѓоковиќ открива кога стравувала за животот на својот син!

Дијана Ѓоковиќ, мајка на број еден тенисерот, Новак Ѓоковиќ, зборуваше во ТВ серијата...