Што се однесува до еврозоната, владините активности доведоа до зголемување на јавниот долг од 1,5 милијарди долари во истиот период, за да достигнат 53 трилиони долари.

Објавил: Мирко Бачиќ | 21 ноември, 2020 17:48

Баталете ја короната, светот ќе го потопи друг ЦУНАМИ: Драматично предупредување од финансиски експерти(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Глобалниот долг се очекува да порасне до рекордни 277 трилиони долари до крајот на годината, додека владите и компаниите продолжуваат да трошат како одговор на пандемијата „Ковид“, соопшти Институтот за меѓународни финансии (IIF).

Според ИИФ, чии членови се над 400 банки и финансиски институции ширум светот, глобалниот долг е зголемен за 15 трилиони долари оваа година, на 272 трилиони долари од септември.

Извештајот посочува дека кај напредните земји, долгот се зголемил над 432 проценти од БДП во третиот квартал, што е зголемување за 50 проценти во споредба со 2019 година.

Скоро половина од тој раст го направија Соединетите држави, кои спроведоа еден од најголемите стимулативни пакети во светот. Вкупниот долг на САД е на пат да достигне 80 трилиони долари во 2020 година, во споредба со 71 трилион долари во 2019 година, соопшти МИФ.

Што се однесува до еврозоната, владините активности доведоа до зголемување на јавниот долг од 1,5 милијарди долари во истиот период, за да достигнат 53 трилиони долари.

Тоа е сè уште под највисоките вредности во регионот од 55 милијарди долари забележани во вториот квартал на 2014 година, кога се соочија со кризата со државниот долг.

Според истражувањето, нивото на долг на пазарите во развој се искачи на над 248 проценти од БДП, додека Либан, Кина, Малезија и Турција доживеаја најголем раст на долгот во нефинансискиот сектор.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Неколку службеници на СЗО предупредуваат и на лажно чувство на сигурност што вакцините можат да го обезбедат.

Вакцините не значат нула КОВИД: СЗО предупредува зошто вакцините нема да го елиминираат вирусот

Службеникот за управување со пандемијата на СЗО, Марија ван Керков, го повика населението...

Според неговите тврдења во гостувањето на ТВ Хепи, претседателот на Македонија во времето на распадот на СФРЈ, Киро Глигоров, се согласил со Слободан Милошевиќ дека Македонија ќе биде дел од новата Југославија.

Телохранителот на Милошевиќ за прв пат ОТКРИВА: Глигоров се согласи со Милошевиќ дека Македонија ќе биде во Југославија, а потоа се случи атентатот!

Горан Пајиќ, поранешниот телохранител на Слободан Милошевиќ, презентираше информации...

ЛСС се обликува според гравитацијата, па затоа се формира како резултат. Ова значи дека галаксиите не се само „расфрлани“ низ целиот космос, туку сепак следат одредена структура.

ЦРНО НИ СЕ ПИШУВА: Како ќе изгледа крајот на светот?(ВИДЕО)

Научниците веруваа дека универзумот, како што се шири, ќе стане постуден со текот на...

Според него, неговиот татко не разбирал со какви историски настани се поврзани името на Адолф Хитлер. Сепак, тој смета дека е доцна за промена на името. Неговото семејство едноставно го нарекува Адолф Унона.

АДОЛФ ХИТЛЕР ПОБЕДИ НА ИЗБОРИ ВО НАМИБИЈА: Политичарот вели дека е предоцна за промена на името, а еве што рече по победата

Политичарот Адолф Хитлер Унона победи на регионалните избори во Намибија. Унона освои...