Од таму наведоа дека станува збор за најсилниот ураган на планетата со ветер кој дувал со брзина од 280 километри на час, пренесе Индепендент.

Објавил: Рејхан Бајрами | 1 септември, 2019 19:00

БАХАМИТЕ ГИ ПОГОДИ НАЈСИЛНИОТ УРАГАН НА ПЛАНЕТАТА!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Ураганот „Доријан“, денеска, го погоди северниот дел на Бахамите, соопшти американскиот национален центар за урагани.

Од американскиот национален центар за урагани наведоа дека станува збор за најсилниот ураган на планетата со ветер кој дувал со брзина од 280 километри на час.

– Ветрови со екстремна сила и брзина ќе го погодат островот Абако во наредните часови. – се наведува во текстот.

Милиони жители од сојузните американски држави Флорида, Јужна и Северна Каролина го следат движењето на Доријан, по индикациите дека тој би се движел кон североисток, по минувањето на Бахамите, кон американскиот југоисточен брег.

Властите предупредија дека дури и ако центарот на ураганот не биде на американското крајбрежје, големото невреме нема да ги одмине американските крајбрежни области, кое ќе биде проследено со силни ветрови.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во таа аудио снимка порачува лидерот на Исламската држава и предупредува дека се во тек нови операции на неговата организација.

ИСЛАМСКАТА ДРЖАВА НАГОЛЕМО СЕ СПРЕМА ЗА НОВИ НАПАДИ: Првиот човек на Исламистите со ШОК порака ги откри следниве МЕТИ

Медиумската мрежа на Исламската држава емитуваше денеска ауди порака за која се тврди...

Меѓу жртвите има жени и деца, пренесува „Раша“, додавајќи дека бомбата била прикачена на полициски автомобилот што се наоѓал во близина на митингот.

АТЕНТАТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА АВГАНИСТАН? 24 мртви при експлозија за време на говорот на Гани

Најмалку 24 лица загинаа, а десетици се повредени кога експлодира бомба во близина на...

Инаку, Горјачев ова го прави секоја година на Денот на трезноста според Руската православна црква, почнувајќи од 2006-та. Сепак, изминативе години користел „поблаги методи“, како надлетување на градот со икона на Пресвета Богородица од 19. век, за која се верува дека лечи од алкoxoлизам и други зaвиcнocти.

ВАКА СЕ ЧУВА НАРОДОТ ОД ПОРОЦИ: Руски свештеник попрска град со света вода – од авион

Вакво нешто има само во Русија – во градот Твер руски свештеник го попрскаа градот...