Советниците за стратешко планирање на Бајден сметаат дека изборот за кандидат за потпретседател е многу важна пресвртница во демократската кампања на Белата куќа.

Објавил: Рејхан Бајрами | 16 април, 2020 20:45

БАЈДЕН НЕ ГО ИНТЕРЕСИРА КОРОНА: Продолжува со кампањата во жестоко темпо!

Фото/Текст извор: ©курир.рс магазин.мк

Кампањата на поранешниот американски потпретседател Џо Бајден за номинација за претседател на демократија не губи интензитет дури и за време на епидемијата во американската вирусна корона, пренесува АП.

Среде пандемијата на вирусот,, демократскиот претседателски фаворит Џо Бајден започнува процес за избор на кандидат за потпретседател, кој заедно со него најефикасно би се борел за гласовите на Американците на претстојните претседателски избори во ноември.

Кандидатите за потпретседателска номинација, Харисова, Клобучар и Вајтмер, се верува дека настојувале да демонстрираат лидерство во јавни настапи на политички теми кои биле во фокусот на американскиот политички живот со сила на можност, благодарение на епидемијата.

Советниците за стратешко планирање на Бајден сметаат дека изборот за кандидат за потпретседател е многу важна пресвртница во демократската кампања на Белата куќа.

Советниците за стратешко планирање на Бајден сметаат дека изборот за кандидат за потпретседател е многу важна пресвртница во демократската кампања на Белата куќа.

– Сè е променето, така што стратегијата бр. 2 – стекнете ја довербата на гласачите, докажете недвосмислено дека кандидатите се способни да управуваат со пандемија – посочува Адријан Елрод, поранешен стратег во изборниот тим на Хилари Клинтон.

Бајден рече дека сака жена да служи како Потпретседател на Соединетите држави, но истакна дека лицето мора да биде во можност да ја преземе претседателската одговорност кога е тоа потребно.

Изборниот штаб на Бајден вели дека таа е најдобриот кандидат за номинација за потпретседател на Мичиген, Грин Витмер, затоа што е многу успешна во својата работа во државата Мичиген, успешно комуницира и ги користи медиумите, очигледно не се двоуми и е во состојба да се справи со критиките што доаѓаат од Доналд Трамп.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.