Денарите треба да ја добијат придавката по отворањето на поглавјето 17 кое ја опфаќа економската и монетарната политика, но Народната банка веќе склучи договор за печатење нови 10 и 500 денарки со новото име.

Објавил: Катерина Крстиќ | 19 октомври, 2019 10:06

Без датумот, половина од потшишаниот Преспански договор не треба да важи

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Македонија се истрча и спроведе речиси сè од Преспанскиот договор и тоа пред време, анализира „Алфа“. Иако во самиот договор се предвидува преоден период за внатрешна употреба на новото уставно име, веќе имаме „северни“ институции, свидетелства, дипломи, изводи и други документи, а наскоро и „северни“ денари и „северни“ униформи за кои тендерите се веќе распишани.

Издавањето на ваквите документи и материјали… ќе започне при отворањето на секое поглавје на релевантното поле во преговорите со Европската Унија и ќе биде финализирано во рок од пет години оттогаш, стои во Член 1 Став 10 од Преспанскиот договор, потсетува „Алфа“, додавајќи дека ова буквално значи дека свидетелствата и дипломите требаше да станат „северни“ најдоцна 5 години по отворањето на поглавјето 26 кое се однесува на образованието и културата но тие се веќе сменети.

Денарите треба да ја добијат придавката по отворањето на поглавјето 17 кое ја опфаќа економската и монетарната политика, но Народната банка веќе склучи договор за печатење нови 10 и 500 денарки со новото име.

Над 130 институции добија налог да станат национални или северни наместо македонски иако и тие имаа простор да се преименуваат подоцна, барем за внатрешна употреба.

Нашите власти буквално го претекнаа Преспанскиот договор и одредбите што ги наметнува. Таму никаде не е наложено дека во неформална комуникација не смее да се користи терминот Македонија, но политичарите на власт буквално во секоја прилика дури и неофицијална, ја потенцираат придавката Северна.

Прославата за 8 Септември беше под мотото „Боите на независноста“, за 2 Август под мотото „Сите сме деца на Илинден“, за 11 Октомври немаше никаков слоган освен „Ден на народното востание“. Во овие прилики во промотивните материјали воопшто не беше спомнат терминот „Македонија“ а функционерите во своите говори потенцираа дека илинденците и партизаните се бореле за независна, суверена и самостојна Република Северна Македонија иако договорот не предвидува ретроактивна примена, потсетува „Алфа“.

Извор Алфа.мк

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Кој нормален човек во Македонија после се што се случи ќе гласа за „психопатот„ Зоран Заев? Дали Македонецот заслужува да го води „монструм„ каков што е Заев?

БЕЛЕСКИ: На 15 Јули е поседниот воз да се спаси Македонија од канџите на предавниците- ГЛАСАЈТЕ ЗА ОБНОВА!

Македонскиот активист и хуманист Васко Белески, на социјалните мрежи повика на 15 јули...

Оптимизмот дека ќе извојува победа во Гостивар, тој го образложи со благодарноста на Албанците во Гостивар, бидејќи тие ги ценат постигнувањата кои се остварени со големо жртвување и пролеана крв.

Ахмети: Ние не бараме нешто за да им ја уништиме среќата на Македонците, ние си го бараме своето

Барајќи го гласот од гостиварци, Али Ахмети лидерот на партијата Демократска унија...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на покана на Македонската академија на науките и уметностите, денеска присуствуваше на промоција на четирите капитални изданија за македонскиот јазик.

Димитров: Македонскиот јазик е затворено прашање и дома и во странство

Македонскиот јазик, за нас Македонците, е затворено прашање и дома и во странство. Секое...

Јанев, кој е член на Њујоршката академија на науките и научен советник на Институтот за политички науки во Белград, ја поздрави заложбата на Гордана Силјановска Давкова, носител на листата на опозициската коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ во првата изборна единица, за поништување на Преспанскиот договор!

Проф. Јанев: Не постои човечко суштество со здрав разум кое би гласало за СДС!

Професорот Игор Јанев, експерт по меѓународна политика и меѓународно право, со порака...