Клиф Робинсон: Канабисот секогаш ми помагаше во тоа,

Објавил: admin@magazin | 6 септември, 2018 14:13

„Без марихуана немаше да издржам 18 години во НБА“

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Поранешниот кошаркар Клиф Робинсон, кој 18 години настапуваше во НБА лигата, нагласува дека марихуаната многу му помогнала во текот на кариерата.

Робинсон по повлекувањето од професионалното играње кошарка започна бизнис за одгледување и дистрибуција на марихуана, чија упореба во одредени сојузни американски држави е легализирана.

Ако играш 18 години во НБА и имаш 82 натпревари по сезона, мораш да научиш да живееш со анксиозноста и да најдеш начин за опуштање. Канабисот секогаш ми помагаше во тоа, истакна Робинсон.

Поранешниот кошаркар е еден од заговорниците за легализација на марихуаната, а во долгогодишната кариера настапуваше за Портланд, Феникс, Детроит, Голден Стејт и Њу Џерси.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Кошарка

Посебно емотивен беше најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ.

Фото: Спектакуларен пречек на Ѓоковиќ, српските кошаркари и баскетџии во Белград Србија синоќа ги поздрави своите спортски херои

Србија синоќа ги поздрави своите спортски херои, српската кошаркарска репрезентација...

Трогателен говор одржа и еден од најдобрите пријатели на Коби, Мајкл Џордан кој не можеше да ги сокрие солзите. Џордан пред присутните одржа потресен, емотивен говор и кажа за нивниот пријателски однос.

„Кога загина Коби, загина и дел од мене- Мајкл Џордан со солзи во очите се прости од својот “помал брат”

Вчера се одржа комеморацијата на трагично загинатиот кошаркар Коби Брајант и неговата...

Тој му ветил на Коби дека ќе започне да тренира деца, а како доказ приложи видео од кошаркарскиот камп за деца, нешто што Коби г побарал од него. 

ЈА ИСПОЛНИ ЗАДАЧАТА КОЈА МУ ЈА ДАДЕ КОБИ: Голема одлука на НБА ѕвездата!

Гилберт Аринас, порано познат како „Агент Зиро“ и sвездата на „Вашингтон Визардс“...