Министерот побара и побрзо да се донесат законите за реализација на мерките од Петтиот сет.

Објавил: Перо Милчин | 6 март, 2021 18:23

Бектеши: Опозоцијата да не ги блокира мерките кои се во интерес на компаниите и граѓаните

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Министерот за економија Крешник Бектеши вчера ја повика опозицијата да не ги кочи законите во Собранието кои значат поддршка за компаниите и за граѓаните. Побара од пратениците што поскоро да го усвојат  Законот за задолжување во Светска банка за реализација на проекти за енергетска ефикасност, кој што неколку месеци е блокиран од страна на опозицијата во Собранието.

„Сакам да ги повикам сите пратеници да го усвојат заемот од Светска банка кој што е пратен до Собранието каде што ќе овозможи да се имплементираат проекти од страна на здравствените установи кои се многу важни од страна на општините, но истовремено таму е предвидена и техничка помош за одредени институции во државата.

Законот е речиси блокиран од страна на опозицијата, поточно од ВМРО ДПМНЕ неколку месеци“ кажа министерот Бектеши денеска на прес -конференција на потпишување на договор за проект за улично осветлување во Крива Паланка.

Министерот побара и побрзо да се донесат законите за реализација на мерките од Петтиот сет.

Што се однесува до законите кои произлегуваат од Петтиот сет мерки јас сум убеден дека ќе бидат поддржани од страна на сите пратеници бидејќи тие се насочени и кон компаниите и кон зачувување на работните места во приватниот сектор и има мерки кои директно влијаат врз загрозените граѓани во нашата држава“ кажа министерот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Економија

Министерот во емисијата појасни на кој начин е предвидено да се исплаќа финансиската поддршка во секторите кои што целосно се затворени, како и оние кои што се затворени со последната одлука на Владата од три недели.

Бектеши: Финансиската поддршка од Шестиот пакет мерки е реална, пари ќе добијат дејностите кои што се најпогодени

Финансиската поддршка од Шестиот пакет мерки е реална и предвидува поддршка за оние...

Тој додаде дека пред точно две недели, по препорака на Комисијата за заразни болести, Владата донесе одлука за делумно затворање на угостителските објекти, заради заштита на здравјето на граѓаните и спречување на ширење на вирусот.

Презентиран шестиот пакет на економски мерки: Таргетирана поддршка од 17,8 милиони евра за 10.000 фирми и 60.000 вработени

Шестиот пакет на мерки, усвоен на денешната 66-та седница, опфаќа седум мерки со кои...

Од самиот почеток на кризата, Владата носи сеопфатни мерки во консултација со сите засегнати страни, како и со меѓународните финансиски институции, сѐ со цел задржување на ликвидноста на компаниите и на работните места за граѓаните.

Шестиот пакет економски мерки опфаќа 7 мерки со кои се таргетирани најпогодените сектори од ковид-кризата

Шестиот пакет економски мерки опфаќа 7 мерки со кои се таргетирани најпогодените сектори...

Затоа, претседателот Пендаровски без никаква дилема ги потпишa Указите за прогласување на законите со кои ќе им се овозможи на илјадници наши граѓани да земат плата за февруари и март оваа година.

Пендаровски без никаква дилема ги потпишa Указите за прогласување на законите

На македонската јавност и е добро позната заложбата на претседателот Пендаровски...