Елизабет Шрепен, портпарол на американскиот производител на лекови за земјите од Бенелукс, за белгискиот весник „Соар“ изјави дека објавувањето на деталите претставува кршење на доверливоста.

Објавил: Стојче Бушин | 18 декември, 2020 21:18

БЕЛГИСКА ПОЛИТИЧАРКА ја откри цената на вакцината: Фајзер се пожали на повреда на доверливоста

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Американскиот производител на лекови „Фајзер“ се пожалил на кршење на доверливоста откако еден политичар во Белгија ја објави цената на дозата вакцина против ковид-19 што ја нарача земјата, пишува белгискиот весник.

Белгискиот државен секретар Ева де Блекер на Твитер објави шема со бројот на дози и цената на секоја доза од секоја вакцина, после 30-часовната расправа за белгискиот буџет во парламентот, пренесува Ројтерс.

После тоа таа го избриша својот твит.

Фајзер и неговиот германски партнер Бионтек, чија вакцина ковид-19 е прва одобрена од западните регулатори, се меѓу добавувачите во ЕУ, вклучително и Белгија.

Елизабет Шрепен, портпарол на американскиот производител на лекови за земјите од Бенелукс, за белгискиот весник „Соар“ изјави дека објавувањето на деталите претставува кршење на доверливоста.

Овие цени се опфатени со клаузулата за доверливост во договорот со Европската комисија“, рече Сспренова. Белгиската цена не влијае на неповратните исплати од стотици милиони евра што ЕУ им ги даде на многу производители на вакцини со цел да им се обезбедат дози, изјави претставник на ЕУ за Ројтерс.

Владите на ЕУ го плаќаат остатокот кога ќе ги добијат своите дози.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Воведени се нови ограничувања долж нормално отворените граници поради избувнувањето на жариштата на нови соеви на коронавирус, кои се шират побрзо и предизвикуваат повеќе случаи во Чешка и Австриски Тирол, објави Ројтерс.

ГЕРМАНИЈА ЗА КОНТРОЛИТЕ НА ГРАНИЦИТЕ СО АВСТРИЈА-ЧЕШКА: Ова е привремено заради брзото ширење на нови видови на вирусот

Германија денес објави дека нејзината одлука за воведување гранична контрола со Чешка...

Тој додаде дека тој и голем број други истражувачи на Институтот Гамалеја биле меѓу првите луѓе кои го добиле Спутник В.

РУСКАТА ВАКЦИНА ШТИТИ ДЕВЕТ МЕСЕЦИ: Докажано колку долго вакцината обезбедува имунитет

Александар Гинзбург, директор на Рускиот истражувачки центар за епидемиологија и...

Пациентите мора да ја примат инфузијата што е можно поскоро откако ќе им биде дијагностициран ковид-19 или во рок од 10 дена од почетокот на симптомите!

АМЕРИКА ИТНО ОДОБРИ ЛЕК ЗА КОРОНА: Врз основа на комбинација на антитела го намалува ризикот од смрт

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) итно го одобри лекот против ковид-19...

Во исто време, Питер Бен Ембарек, шеф на тимот на СЗО што го истражува потеклото на ковид-19, рече дека истрагата дошла до нови информации, но дека драматично не ја променила сликата за појавата.

КИНЕСКИ И ЕКСПЕРТИ ОД СЗО: Невозможно е да се утврди кое животно е извор на короната

Вирусот што предизвикува ковид-19 циркулирал во други региони пред да биде идентификуван...