Откако полицијата фрли солзавец, демонстрантите од собранието се спуштија низ околните улици и продолжија по улицата на крал Александар.

Објавил: Сара Фемина | 7 јули, 2020 23:51

БЕЛГРАД ГОРИ: Демонстранти упаднаа во српското собрание, интервенираше полиција

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Демонстрантите кои се собраа вечерва пред Домот на националното собрание во Србија, го пробија полицискиот кордон и влегоа во салата на парламентот.

Револтирани граѓани поради одлуката за враќање на полицискиот час во Србија, доцна вечерва излегоа на протест пред зградата на српското Собрание во Белград.

Српската Народна партија денеска соопшти дека ќе поднесе тужба против претседателот на Србија, Александар Вучиќ, поради воведување полициски час и ограничувања на слободата на движење на граѓаните.

23.42 – Откако полицијата фрли солзавец, демонстрантите од собранието се спуштија низ околните улици и продолжија по улицата на крал Александар.

23,24 – Во тек е нов судир меѓу полицијата и демонстрантите. Демонстрантите се обидуваат со сите сили да го пробијат полицискиот кордон. Фрлен е уште еден канистер со солзавец. Демонстрантите реагираат со факели.

23.10 – Вук Јеремиќ се судри со одредена група демонстранти. Група млади луѓе буквално го избркаа од вратата на собранието. Коментирајќи ја оваа ситуација, еден од присутните рече:

– Наместо да се собереме, се разделуваме, ова е хаос.

Како што дознава Курир.рс, Вук го напуштил местото на настанот, заедно со неговите приврзаници.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

По беседите, остатоците на Патријархот ќе бидат спуштени во гробот во криптата од свештеници од Белград.

ЧУДО ГОСПОДОВО: Гулаб со раширени крилја полета во Храмот Свети Сава и се сврте кон ОВИЕ ФРЕСКИ

Поглаварот на Српската православна црква, српскиот патријарх Иринеј (90), ќе биде погребан...

- Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, присуствува на светата литургија по повод упокојувањето на српскиот патријарх Иринеј, која се служи во црквата Свети Сава.

ВУЧИЌ СЕ ПОКЛОНИ ПРЕД КОВЧЕГОТ НА ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ: Во тек е светата литургија(ФОТО)

Последно збогување од блажениот српски патријарх Иринеј. – Претседателот на Република...

Погребната литургија започна нешто пред девет часот во Катедралната црква во Белград, каде што е изложен ковчегот со телото на покојниот патријарх Иринеј.

ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО ВЕЛИЧЕНСТВЕНО ИЗГЛЕДА ВЕЧНИОТ ДОМ НА ИРИНЕЈ: Се е спремно за погребот на српскиот Патријахар

Поворката со посмртните останки на патријархот Иринеј пристигна во Храмот Свети Сава...

Ковчегот со телото на српскиот патријарх Иринеј е во средината на храмот и е целосно затворен, а во делот на главата и градите е покриен со стакло.

(ФОТО) КОВЧЕГОТ СО ТЕЛОТО ИРИНЕЈ ДО ПОЛОВИНА ПОКРИЕНО СО СТАКЛО: Започна погребната литургија во Соборниот храм

Во Соборната црква во Белград, каде што е изложен ковчегот со телото на покојниот патријарх...