Горд сум што го претставувам првиот тим на високи службеници за комуникации во Белата куќа чии членови се сите жени.

Објавил: Мирко Бачиќ | 30 ноември, 2020 21:45

Белета куќа ја чекаат нови промени: Бајден го претстави тимот за комуникации- за прв пат во историјата, сите членови се жени

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Избраниот претседател на Соединетите држави, Џо Бајден, ги претстави кадровските решенија за членовите и советниците кои ќе бидат номинирани во тимот за комуникации во Белата куќа, а сите членови на тимот се жени.

“Горд сум што го претставувам првиот тим на високи службеници за комуникации во Белата куќа чии членови се сите жени.

Квалификувани и искусни комуникатори ќе придонесат за изградбата на оваа земја преку различни пристапи и споделени одговорности”, рече Бајден, истакнувајќи дека ова е првиот тим од ваков вид женски членови.

Бајден го номинираше Псаки, поранешен портпарол на Стејт департментот за време на администрацијата на поранешниот претседател Барак Обама, за секретар за медиуми во Белата куќа, пренесува Гласот на Америка.

Псаки на социјалната мрежа Твитер напиша дека ова е најразновидниот тим на Белата куќа во историјата, кој, како што истакна, го сочинуваат шест мајки.

Кејт Бедингфилд, беше номинирана од Бајден за директор за комуникации во Белата куќа. Имон Сандерс, висок советник во кампањата Бајден-Харис, е номинирана за позицијата портпарол на новоизбраната претседателка Камала Харис, додека Елизабет Александар, поранешен портпарол и прес-секретар на Бајден во времето кога тој беше потпретседател на САД, треба да служи како директор за комуникации на првата дама.

Карин Пјер, постар советник во кампањата Бајден-Харис, ќе ја извршува функцијата заменик-секретар на медиумите во Белата куќа, додека Ешли Етјен е поранешен висок советник на спикерот на Претставничкиот дом, а Ненси Пелоси, е предложена за нејзин заменик.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Организацијата со седиште во Париз предвидува светскиот раст да биде скромни 3% оваа година, пред дополнително да забави на само 2,2% следната година, што претставува околу 2,8 трилиони долари изгубено глобално производство во 2023 година.

ОЕЦД: ВОЈНАТА ВО УКРАИНА ЌЕ ЈА ЗАГРОЗУВА ГЛОБАЛНАТА ЕКОНОМИЈА И ВО 2023 ГОДИНА

Војната на Русија во Украина и долготрајните ефекти од пандемијата Ковид-19 го намалуваат...

Тој посочи дека САД не знаат точно што се подразбира под договорот што Србија го потпиша во Њујорк со таа земја и оти очекуваат во наредниот период да добијат појаснување за потпишаниот документ

САД до Србија: Објаснете што потпишавте со Русија во Њујорк

Американскиот амбасадор Кристофер Хил изјави дека никој во овој момент не смее да...

Ѓукановиќ, зборувајќи на свеченост на подмладокот на ДПС во Плевља, кажа дека таа влада ќе продолжи да ја води Црна Гора по патот на изградба на граѓанска држава, унапредување на меѓунационалните и меѓуверските односи и преку достигнување на европските системи на вредности.

Ѓукановиќ: Време е за нови избори

Претседателот на Црна Гора и лидер на Демократската партија на социјалистите (ДПС)...

Слична е ситуацијата и во Британија, па минатата недела курсот на фунтата потона за повеќе од 3 отсто, на 1,0840 долари, најниско ниво во последните 37 години.

Еврото нагло падна – далеку e под еден долар

НА ГЛОБАЛНИТЕ пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути силно порасна...